czwartek, 9 lipca 2020 r.

ŚDM: przyłącz się!

W pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczyna się czas duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2016. Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży, Komitet Organizacyjny ŚDM 2016 w Krakowie oraz Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM proponują młodym dwie inicjatywy – P2P i Cz@t ze Słowem!


P2P
czyli People to People, Prayer to Prayer – ludzie dla ludzi, modlitwa za modlitwę. Nie ma lepszego pomysłu na rozpoczęcie przygotowań do ŚDM niż wspólna modlitwa. A jeśli modlitwa, to koniecznie różaniec. Bo różaniec to ludzie. Żywi ludzie. Nie jest metodą modlitewną, nie jest kościelnym nabożeństwem, nie jest przedmiotem religijnego kultu – choć po części wszystkim tym jest. Różaniec to żywy człowiek, ze wszystkim, co w sobie nosi, ze wszystkim, co jest jego życiem, z tym, co jest jego tajemnicą. Adwent jest okazją, by  ożywić go w nas i by on nas ożywiał.

 

Jak to działa?
„Codziennie we wspólnotach, w których żyjemy, chcemy się wymieniać różańcami – zachęcają na stronie ŚDM autorzy pomysłu. – Na przykład po każdych roratach. Kiedy dajesz komuś różaniec, wyjaw swoją intencję i poproś o modlitwę. Jednocześnie przyjmij intencję tego, z kim się wymieniasz. Przez cały dzień chodząc z jego różańcem, będziesz chodził z jego tajemnicą, tą nazwaną i tą niewypowiedzianą. To trochę tak, jakbyś mu cały dzień trzymał rękę na ramieniu, dawał wsparcie, pocieszał albo dzielił się radością. W ten sposób przez twoje palce przejdzie kilkadziesiąt tajemnic. I twoje tajemnice przejdą przez kilkadziesiąt rąk. A wszystkie razem złączą się z Jego, Bożymi Tajemnicami w jednym żywym różańcu. To jest właśnie Kościół. Żywy Kościół”. Dla tych, którzy nie będą w stanie wymieniać się różańcem „fizycznie” przygotowano specjalne wydarzenie na Facebooku. By wymienić się z kimś swoimi tajemnicami, wystarczy wejść na stronę wydarzenia i znaleźć kogoś, kto również chce to zrobić.

 

Cz@t ze Słowem!
Trzyletni program przygotowań duchowych do ŚDM 2016 w Krakowie, który został opracowywany podczas spotkania w Gnieźnie, w pierwszym roku bazuje na Słowie Bożym, które prowadzi człowieka do wiary w Jezusa, Syna Bożego. Punktem wyjścia spotkań miesięcznych jest jednak sytuacja egzystencjalna młodego człowieka. Materiały przygotowane na każdy miesiąc zawierają wprowadzenie tematyczne dla animatora, konspekt spotkania w grupie, medytacje biblijne do indywidualnego wykorzystania, video komentarze do niedzielnych Ewangelii oraz propozycję wspólnotowej celebracji.

 

Tematy na dwanaście miesięcy pierwszego roku to:

Grudzień 2013            Tożsamość                  MOJE ID
Styczeń 2014              Godność                      V.I.P.
Luty 2014                   Rodzina                      24/7 ON LINE
Marzec 2014               Przynależność              LUBIĘ TO!
Kwiecień 2014             Styl życia                     WYLANSUJ SIĘ!
Maj 2014                    Wolność                      OGARNIJ SIĘ!
Czerwiec 2014             Bunt                            RABAN
Lipiec 2014                 Wyciszenie                   STATUS: ZARAZ WRACAM
Sierpień 2014              Radość                        ŁYKNIJ ŻYCIA!
Wrzesień 2014            Miłość                          ONA I ON
Październik 2014         Pokora                        BEZ ŚCIEMY
Listopad 2014             Odpowiedzialność          ZALOGUJ SIĘ!

 

„Adresatem programu jest każda parafia naszej archidiecezji. Niech w każdej parafii powstanie mała grupa formacyjna, która co miesiąc będzie zasiadać do stołu Słowa Bożego. Niech w każdej parafii trwa adoracja i wspólnotowa modlitwa za przygotowanie Światowych Dni Młodzieży 2016. Jeśli jakaś wspólnota ma nadmiar animatorów, niech w duchu służby i apostolstwa weźmie w adopcję parafię, gdzie takich liderów brakuje. Służmy sobie nawzajem tym darem, jaki każdy posiada. Nie każmy młodym szukać kościoła gdzieś daleko, w innych miastach czy dzielnicach. Raczej niech krążą i docierają do nich duszpasterze i animatorzy, ale młodzi niech znajdą ten program jak najbliżej siebie” – piszą organizatorzy.

 

Program został pomyślany w taki sposób, aby poprzez formację i aktywizację młodych (spotkanie w grupie, medytacja) służył przygotowaniu całej wspólnoty parafialnej (celebracje) do przeżycia tego ważnego kościelnego wydarzenia jakim będą ŚDM 2016. W realizacji programu bardzo wskazane są wszelkie inicjatywy podejmowane przez młodzież wraz z duszpasterzami wyrastające z ich kreatywności, a które będą stanowić odpowiedź na apel papieża Franciszka, aby wyjść z Dobrą Nowiną „na zewnątrz”, wszędzie tam, gdzie jest człowiek.

 

„Proponujemy, aby w każdej parafii naszej archidiecezji powstała choćby niewielka grupa młodych, którzy za trzy lata staną się animatorami Tygodnia Misyjnego w Archidiecezji Gnieźnieńskiej, bezpośrednio poprzedzającego ŚDM w Krakowie w 2016 roku. Do 5 grudnia przyjmujemy jeszcze zamówienia na wersję podręcznikową materiałów „Cz@t ze Słowem”. Przewidujemy, że cena podręcznika nie przekroczy 18 zł, a druk i dystrybucja są przewidziane ok. 15 grudnia” – informuje ks. Marcin Kulczynski koordynator ŚDM.

 

Zamówienie można złożyć telefonicznie: 61/424 82 11 lub 61/426 21 02 – Kuria Metropolitalna w Gnieźnie, ks. Marcin Kulczynski (godz. 8.30 – 14.00). Wszelkich informacji udziela ks. Marcin Kulczynski – koordynator ŚDM.

 

Oficjalna strona ŚDM 2013

Polecamy