poniedziałek, 6 lipca 2020 r.

SWPK świętuje 20-lecie istnienia

Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich – jedno z najliczniejszych w archidiecezji gnieźnieńskiej, świętuje 20. rocznicę istnienia. Jubileuszowe uroczystości odbyły się 9 listopada pod przewodnictwem abp. seniora Henryka Muszyńskiego.  

 

Mszę św. wspólnie z abp. Muszyńskim celebrowali kapłani zaangażowani w działalność stowarzyszenia z prezesem ks. Robertem Nurskim na czele oraz moderatorzy gnieźnieńskiego seminarium duchownego, które z modlitewnej i materialnej pomocy stowarzyszenia korzysta. W Eucharystii uczestniczyli alumni i licznie zebrani członkowie stowarzyszenia z całej archidiecezji gnieźnieńskiej.

 

W homilii Abp Muszyński przypomniał, że Kościół jest żywą wspólnotą kapłanów i wiernych świeckich. Te dwie rzeczywistości – tłumaczył – są ze sobą nierozłącznie powiązane, jak naczynia. „Jest prawdą, że wierni są tacy, jacy są kapłani, ale prawdą jest również, że kapłani są tacy, jakie jest społeczeństwo. Kiedy słyszę utyskiwanie i biadanie nad słabością kapłanów, pytam: drogi bracie, siostro, modlisz się za swoich kapłanów? Najczęściej słyszę – niestety nie. Wam nie muszę o tym przypominać. Korzystam z tej pięknej okazji, aby Wam podziękować, za Waszą modlitwę, za Wasze budowanie Kościoła we wszystkich wymiarach, począwszy od tych, którzy sposobią się do kapłaństwa, a skończywszy na tych, którzy żegnają się z życiem, nie zapominając również o tych, którzy są pośrodku trudu apostolskiego, niekiedy zmęczeni i utrudzeni” – mówił arcybiskup senior.

 

Przyznał również, że dziś, w obliczu bolesnych przypadków, o których co chwilę słyszy się w mediach, Kościół  bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje modlitwy. „Chcę Was zapewnić, że w perspektywie mojej 30-letniej posługi biskupiej są to wypadki absolutnie wyjątkowe. Nie pozwólmy zniekształcić w sobie obrazu Kościoła w obliczu tego, co można nazwać rodzajem kampanii skierowanej przeciwko kapłanom. Ale też nie biadajmy, nie narzekajmy, bo jest to droga do oczyszczenia z tego, co jest słabe i ułomne w Kościele. Stajemy zawstydzeni, ale istnieje coś takiego, jak Boże zawstydzenie, które rodzi nowe postanowienia i które jest otwarciem na łaskę Bożą, która zawsze jest mocniejsza niż ludzka słabość” – mówił abp Muszyński.

 

Podziękował również członkom i władzom stowarzyszenia za wszelkie dobro, modlitwę i ofiarną pomoc w budowaniu Chrystusowego Kościoła. Po Mszy św. wszyscy przeszli do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie odbyła się dalsza część jubileuszowego świętowania.

 

Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich powstało i zostało zatwierdzone przez abp. Henryka Muszyńskiego w 1993 roku, w okresie pewnego zmniejszenia się liczby powołań kapłańskich w archidiecezji gnieźnieńskiej. Jego założycielem i pierwszym prezesem był śp. ks. kan. dr Jan Tadych. Obecnie na terenie archidiecezji istnieje ponad 100 Kół Parafialnych skupiających przeszło 3000 wiernych, którzy modlą się indywidualnie i wspólnotowo w intencji powołań, pomagają potrzebującym alumnom, tworzą środowiska sprzyjające powołaniom.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

ks. P. Kowalski

Polecamy