czwartek, 9 lipca 2020 r.

Wydarzyło się w Roku Wiary

Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza oraz Szkolnych Szkół Caritas do grobu św. Wojciecha, greckokatolicka liturgia w katedrze oraz pielgrzymka wiary do Ziemi Świętej to niektóre z wydarzeń Roku Wiary w archidiecezji gnieźnieńskiej. Publikujemy kalendarium najważniejszych inicjatyw.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Październik 2012

 • Mszą św. sprawowaną w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka zainaugurowano 11 października obchody Roku Wiary w archidiecezji gnieźnieńskiej. W Eucharystii uczestniczyli licznie duchowni, osoby konsekrowane, członkowie ruchów i wspólnot kościelnych oraz delegacje wiernych z wszystkich dekanatów.
 • Przed kościołem św. Jakuba Apostoła w Miłosławiu stanęły tablice Dekalogu. To inicjatywa miejscowej Akcji Katolickiej, która w Roku Wiary chce przypomnieć o tym, co fundamentalne.
 • „Tęsknię, szukam, kocham” - takie hasło towarzyszyły rekolekcjom młodzieżowym, które w ostatni weekend października odbyły się w gnieźnieńskim domu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. W spotkaniu uczestniczyło ponad 80 młodych osób z całej Polski. 

 

Listopad 2012

 • Mieszkańcy gnieźnieńskich schronisk dla osób bezdomnych prowadzonych przez Stowarzyszenie DOM modlili się 10 listopada na Jasnej Górze. Pielgrzymkę zorganizowała gnieźnieńska Caritas. Grupa z miasta św. Wojciecha była jedną z najliczniejszych.

 

Grudzień 2012

 • W gnieźnieńskim kościele ojców franciszkanów będącym jednocześnie sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna, modlili się 8 grudnia członkowie ruchów maryjnych z całej Wielkopolski. Uroczystej liturgii przewodniczył bp senior Bogdan Wojtuś. 
 • Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo znalazło się w gronie laureatów tegorocznej edycji nagrody im. św. Brata Alberta Adama Chmielowskiego. Aktywne gnieźnianki nagrodzono za pomoc osobom ubogim i cierpiącym.
 • W katedrze gnieźnieńskiej odbyły się 22 grudnia święcenia biskupie ks. dr. Krzysztofa Wętkowskiego – nowego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej. „Przyjmujemy Cię z wdzięcznością i modlimy się o potrzebne łaski dla Ciebie, abyś powierzone Ci obowiązki wypełniał wiernie, gorliwie i święcie” – mówił w homilii prymas Polski abp Józef Kowalczyk, główny szafarz święceń. 
 • Blisko 200 młodych ludzi z archidiecezji gnieźnieńskiej pojechało do Rzymu na 35. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez wspólnotę z Taizé. Razem z rówieśnikami z całej Europy modlą się i wspólnie z nimi przywitają Nowy Rok.

 

Styczeń 2013

 • Dwudniowa konferencja naukowa pt. „Wschodnioeuropejski judaizm a kwestia tożsamości żydowskiej”, wystawa litografii oraz spektakl słowno-muzyczny zespołu Szir Aviv były głównymi punktami obchodów Gnieźnieńskich Dni Judaizmu. 
 • Uroczyste otwarcie relikwiarza i rozpoznanie relikwii bł. ks. Mariana Skrzypczaka – męczennika II wojny światowej, miało miejsce w parafii w Płonkowie. Po zakończeniu oględzin relikwie przeniesiono do ołtarza miejscowego kościoła, gdzie spoczywają od 7 lat.

 

Luty 2013

 • Karmelitanki Bose nagrały płytę z tekstami św. Teresy i innych świętych i błogosławionych Karmelu. Krążek nie kończy wokalnej aktywności karmelitanek. Mniszki mają w planach zaśpiewanie dzieł św. Jana od Krzyża. 
 • Członkowie Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Gnieźnieńskiej pielgrzymowali do Ziemi Świętej. W czasie tygodniowej wędrówki po Ziemi Zbawiciela nawiedzili m.in. Grotę Narodzenia, ogród Getsemani i Bazylikę Grobu Pańskiego. 

 

Marzec 2013 

 • „Pobożność ludowa jako locus theologicus wiary Kościoła” – w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie dyskutowano 11 marca nt. pobożności ludowej. Inspiracją do zorganizowania konferencji był trwający Rok Wiary.
 • Uczniowie szkół podstawowych w Mieścisku i Popowie Kościelnym oraz gimnazjum w Mieścisku pielgrzymowali do grobu bł. Jana Pawła II. Wizyta w Wiecznym Mieście była nagrodą za zwycięstwo w konkursie wiedzy o papieżu Polaku.
 • W Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbył się V Archidiecezjalny Festiwal Twórczości Religijnej Osób Niepełnosprawnych. Występom wokalnym towarzyszyło wspólne śpiewanie i wystawa prac plastycznych.

 

Kwiecień 2013

 • Uczniowie szkół noszących imię bł. Jana Pawła II spotkali się na kolejnym archidiecezjalnym zjeździe. Tym razem gospodarzem spotkania był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościelcu. Z młodzieżą spotkał się bp Krzysztof Wętkowski.
 • O aktywność i zaangażowanie na rzecz pogłębienia życia religijnego w parafiach apelował Prymas Polski abp Józef Kowalczyk do przedstawicieli Parafialnych Rad Duszpasterskich i Ekonomicznych obradujących 20 kwietnia w Markowicach. „Na waszych barkach spoczywa wielka odpowiedzialność za kształt waszych wspólnot parafialnych” – mówił metropolita gnieźnieński.
 • Blisko tysiąc młodych ludzi z różnych zakątków archidiecezji gnieźnieńskiej przybyło do Gniezna w dorocznej pielgrzymce do grobu i relikwii św. Wojciecha. Młodych pielgrzymów witał Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a Mszy św. przewodniczył sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak.

 

Maj 2013 

 • Blisko 250 osób z archidiecezji gnieźnieńskiej wzięło udział w tegorocznej pielgrzymce rodzin osób powołanych i wspierających powołania na Jasną Górę. Pątnicy modlili się za kapłanów, zakonników, siostry i braci zakonnych, a także w intencji nowych powołań.
 • Z udziałem Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka – greckokatolickiego biskupa wrocławsko-gdańskiego, sprawowana była 26 maja w katedrze gnieźnieńskiej Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma. Okazją do wspólnej modlitwy u grobu św. Wojciecha była 1025. rocznica Chrztu Rusi Kijowskiej.

 

Czerwiec 2013

 • Od 23 do 30 czerwca trwało jedenaste ekumeniczne wędrowanie Niemców i Polaków wyznania ewangelickiego i katolickiego. Pielgrzymowali z Magdeburga do Gniezna, szlakiem Ottona III, rozważając wezwanie z Ewangelii wg św. Mateusza „Wy jesteście solą (…) wy jesteście światłem dla świata”.
 • Blisko 4 tysiące ministrantów i lektorów z całej Polski modliło się 8 czerwca u grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. W czasie pielgrzymki młodzi ludzie odnowili chrzcielne przyrzeczenia i umacniali wiarę podążając drogą sakramentów świętych. Wysłali również przesłanie do papieża Franciszka, w którym zadeklarowali wierność Bogu, Kościołowi i Ewangelii.
 • „Całe nasze duchowe bogactwo, nasza narodowa kultura, są owocem przyjęcia chrztu św. przez księcia Mieszka I i naszych praojców. Jako ich spadkobiercy, jako spadkobiercy tej ogromnej duchowej spuścizny, mamy prawo do wielkiej dumy, ale mamy też święty obowiązek obrony chrześcijańskich wartości, z których wyrosła Polska!” – mówił 12 czerwca na Ostrowie Lednickim Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. z okazji dwudniowej konferencji naukowej „Liturgia i teologia chrztu od starożytności chrześcijańskiej do czasów nowożytnych”.
 • „Nigdy nie bójcie się być dobrzy! Nigdy nie wstydźcie się być dobrzy! W wierze w Chrystusa jest siła do miłości! Nie zgubcie jej nigdy!” – mówił Prymas Polski abp Józef Kowalczyk do członków Szkolnych Kół Caritas, którzy w dniach 15-16 czerwca pielgrzymowali do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie.
 • Klerycy Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie pielgrzymowali do Płonkowa – miejsca męczeńskiej śmierci bł. ks. Mariana Skrzypczaka, jednego ze 108 męczenników II wojny światowej. Okazją do wspólnej modlitwy był trwający Rok Wiary.

 

Lipiec 2013

 • Już po raz trzeci w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbyły się rekolekcje biblijne zorganizowane we współpracy ze wspólnotą „Przystań” oraz Dziełem Biblijnym im. Jana Pawła II w archidiecezji gnieźnieńskiej. W trzydniowych ćwiczeniach duchowych zorganizowanych w dniach 5-7 lipca uczestniczyło ponad 30 osób z archidiecezji gnieźnieńskiej, a także z Poznania i Gołańczy. Skupienie w duchu lectio divina poprowadzili: biblista ks. Paweł Podeszwa oraz rektor seminarium ks. Wojciech Rzeszowski.
 • 28 lipca rozpoczęła się Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Pątnicy wyruszyli w niedzielę z błogosławieństwem biskupa i wizerunkiem twarzy Chrystusa na koszulkach i identyfikatorach. W drodze towarzyszą im słowa św. Pawła Apostoła „Wiem, Komu uwierzyłem”. 

 

Sierpień 2013

 • Już po raz 14. obok znanego festiwalu rockowego Przystanek Woodstock odbył się Przystanek Jezus. W Kostrzynie n. Odrą zebrało się blisko ośmiuset uczestników, żeby dzielić się z rówieśnikami swoim doświadczeniem Boga. Byli wśród nich także klerycy i młodzi z archidiecezji gnieźnieńskiej.
 • Katecheci z archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyli 31 sierpnia w Gnieźnie w dorocznym Archidiecezjalnym Dniu Katechetycznym. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka. Dalsza część odbyła się w seminarium duchownym, gdzie podziękowano tym, którzy pracują najdłużej.

 

Wrzesień 2013

 • Stu sześćdziesięciu pielgrzymów z różnych stron archidiecezji gnieźnieńskiej wyruszyło w sobotę 28 września na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, organizowaną na zakończenie Roku Wiary. Pątnikom towarzyszył bp Krzysztof Wętkowski. 
 • Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przewodniczył 29 września uroczystej inauguracji Archidiecezjalnego Sanktuarium Kapłanów Męczenników w Płonkowie k. Inowrocławia. W miejscu tym śmierć męczeńską poniósł bł. ks. Marian Skrzypczak, jeden ze 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. 
 • Choć mało kto w to wierzy, minęło już 10 lat. 4 października 2003 roku miało miejsce pierwsze spotkanie Szkoły Jezusa – szkoły, której Dyrektor wraz z Nauczycielami wychowali kilka roczników absolwentów. Jubileusz stał się okazją do spotkania, wspomnień i przyjrzenia się sobie po latach.
 • Prof. Andrzej Kochański, lekarz genetyk specjalizujący się w neurogenetyce klinicznej był gościem VI Sympozjum o Małżeństwie i Rodzinie, które odbyło się 14 września w Gnieźnie. W swoim wystąpieniu mówił m.in. o problemach i negatywnych konsekwencjach genetycznych zapłodnienia pozaustrojowego.
 • Blisko 400 osób z archidiecezji pielgrzymowało w dniach 21-22 września do Matki Bożej w ramach 29. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. W peregrynacji wzięli udział wierni ze Żnina, Gniezna, Inowrocławia, Wągrowca, Wronczyna, Imielna i Słupcy. Dwudniowe spotkanie przebiegało pod hasłem: "Polska odnawia małżeńskie śluby".

 

Październik 2013

 • W Gnieźnie odbyło się Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe Absolwentów Katedry Monodii Liturgicznej Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Uczestnicy pochyli się nad zagadnieniami muzyki w liturgii od strony naukowej, ale również modlili się wspólnotowo sprawując Liturgię Godzin z wykorzystaniem gregoriańskich octo echos
 • Ministranci i lektorzy z archidiecezji gnieźnieńskiej zwiedzili Rzym. Centralnym i najważniejszym punktem pobytu w Wiecznym Mieście była wizyta w Watykanie i spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem, któremu młodzi pielgrzymi przekazali przesłanie Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministrantów i Lektorów do Grobu św. Wojciecha.

 

Przygotował Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie


Fot. B. Kruszyk, J. Andrzejewski, ks. T Gerlach

Polecamy