niedziela, 23 lutego 2020 r.

Bp Polak o decyzji papieża

Decyzja Benedykta XVI o rezygnacji to przykład dla środowisk kościelnych i świeckich jak podejmować tak trudne tematy jak odejście z urzędu czy pełnionej funkcji – uważa sekretarz generalny bp Wojciech Polak. "Jego zdaniem, coraz bardziej widzimy charakter proroczy posługi papieża Benedykta XVI. - Potrzebny był taki prorocki głos Kościoła przypominający o fundamentach w konfrontacji z różnymi rozchwianymi tendencjami kulturowymi" – zaznaczył.Zdaniem bp. Polaka, Benedykt XVI jest papieżem, który doskonale potrafił łączyć ciągłość tradycji z wyzwaniami współczesności i mówić do ludzi, którzy chcieli go słuchać otwartym sercem i umysłem. Zdolny był mówić bardzo jasno o fundamentach – dodał.

Bp Polak wyraził też przekonanie, że nauczanie Benedykta XVI „nie tylko to w postaci encyklik papieskich, ale też refleksji naukowej związanej z osobą Jezusa z Nazaretu jest odpowiedzią na tęsknotę współczesnego człowieka”. - Dla mnie jest to odpowiedź, której szukam – wyznał sekretarz generalny KEP. Mówił też, że w obecnej kulturze głos papieża nie jest tylko głosem ostrzegawczym, ale także inspirującym do osobistych przemyśleń.

Sekretarz generalny Episkopatu przyznał, że decyzja Ojca Świętego była „rzeczywiście nieoczekiwana” ale zwraca uwagę na styl komunikacji tej decyzji. - Różni się on tak bardzo od tego, co obserwujemy gdy następują zmiany na innych urzędach kościelnych czy świeckich. – Wówczas panuje niesamowity szum medialny, przepychanki, podejrzenia, półsłówka, zapowiedzi – potem odwoływane albo realizowane – napięcie, które rośnie, dynamizm, jakby miał rozsadzić daną instytucję – wyliczał bp Polak. - A Ojciec Święty w spokojny sposób, określając także czasową perspektywę zakończenia pontyfikatu, wprowadza nas w swoją odpowiedzialną decyzję. - Dla mnie jest to przykład i nauka dla różnych naszych kościelnych i świeckich środowisk, do podejmowania trudnych tematów jak odejście z urzędu czy pełnionej funkcji – wyznał bp Polak.

Biskup przywołał też papieski wywiad w książce „Światłość świata”, gdzie papież jasno określił nie tylko możliwość takiej decyzji, ale też jej warunki. - Kiedy czytam słowa wywiadu, podkreślana jest w nich odpowiedzialność, a szczególnie - odpowiedzialność za pełnienie misji następcy św. Piotra – mówił bp Polak.

Stwierdził też, że „od bł. Jana Pawła II otrzymaliśmy niesamowitą lekcję, który swoim odchodzeniem napisał najpiękniejszą encyklikę. Był to przykład nie tylko dla Kościoła ale i dla społeczeństwa, bardzo potrzebny i ważny”. - Benedykt XVI nie uciekł od tego przykładu, ponieważ pozostaje ciągle z nami a poprzez swoją decyzję wskazuje na odpowiedzialność za pełnienie urzędu - zaznaczył bp Polak.

 

KAI
Fot. KEP

Polecamy