sobota, 22 lutego 2020 r.

Gniezno: etap diecezjalny OTK

Laureaci etapu szkolnego tegorocznej edycji Olimpiady Teologii Katolickiej uczestniczyli 28 lutego w przedfinałowym etapie diecezjalnym. Teologiczne zmagania odbyły się tradycyjnie w Zespole Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych w Gnieźnie. Gościem specjalnym był bp Krzysztof Wętkowski. 

 

Do Gniezna przyjechało 37 uczniów z 19 szkół ponadgimnazjalnych z terenu całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Hasło przewodnie tegorocznych zmagań brzmiało: „Święci Apostołowie Piotr i Paweł - urząd i charyzmaty w Kościele”. Uczestnicy musieli się wykazać dobrą znajomością Biblii, dokumentów Soboru Watykańskiego I i II, Katechizmu Kościoła Katolickiego, wskazanych opracowań biblijno-teologicznych oraz katechez bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI.

 

W tym roku najlepszy okazał się Jacek Stróżewski z I LO im. św. Barbary w Chodzieży, którego do olimpiady przygotowywał katecheta ks. Mariusz Graniczny, II miejsce zajęła Ewelina Trela z II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu przygotowująca się pod kierunkiem ks. Krzysztofa Januchowskiego, III miejsce przypadło Aleksandrze Bawolskiej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kruszwicy nad przygotowaniem której czuwał ks. Artur Sreberski. Laureatom gratulował i nagrody wręczył gnieźnieński biskup pomocniczy Krzysztof Wętkowski. Wcześniej rozmawiał z młodzieżą m.in. o ich edukacyjnych planach, przyszłości, abdykacji Benedykta XVI i tym, czym biskupi zajmują się na co dzień.

 

Etap diecezjalny zorganizował i nagrody ufundował Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Był to kolejny krok na drodze do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w dniach 4-6 kwietnia w diecezji legnickiej. Pierwszym były eliminacje szkolne, które odbyły się pod koniec listopada i w których wystartowało ogółem przeszło 220 uczniów z 19 szkół ponadgimanzjalnych z archidiecezji gnieźnieńskiej.

 

Olimpiada Teologii Katolickiej kontynuuje tradycje dotychczasowej Olimpiady Wiedzy Religijnej, organizowanej przez Komisję Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, oraz poprzednich edycji Olimpiady Teologii Katolickiej, organizowanych przez Warszawskie Towarzystwo Teologiczne im. bł. ks. Romana Archutowskiego. Olimpiada ma na celu m.in. zainteresowanie uczniów wiedzą religijną, umożliwienie im kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i rozszerzania wiedzy religijnej oraz stworzenie okazji do szlachetnego współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy