czwartek, 27 lutego 2020 r.

Inowrocław: młodzież o bł. ks. Popiełuszce

Inowrocław dołączy niebawem do grona miast, które szczycą się posiadaniem relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji w miejscowych szkołach zorganizowano konkurs wiedzy o życiu i osobie kapłana męczennika. Finał odbył się 25 lutego. Zwycięzca pojedzie do Rzymu.

 

Uczestników finałowych zmagań wyłonił etap szkolny, który odbył się w grudniu ubiegłego roku. Wzięło w nim udział 7 inowrocławskich szkół: I LO im. Jana Kasprowicza, II LO im. Marii Konopnickiej, III LO im. Królowej Jadwigi, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych „Tempus”, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 oraz Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum nr 4. Szesnaścioro zwycięzców spotkało się w finale, który odbył się 25 lutego. Uczestnicy zmierzyli się z testem, którego pytania ułożono w oparciu o książkę „Matka świętego” Mileny Kindziuk, film „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, formularz mszalny o błogosławionym oraz materiały znajdujące się na portalu poświęconym bł. ks. Jerzemu. Z testem najlepiej poradził sobie Miłosz Rumianowski z I LO, który w nagrodę pojedzie na pielgrzymkę do Rzymu. II miejsce zajęła Martyna Trzosek z II LO, III miejsce Dominika Domagała z Gimnazjum nr 4. Nagrodą dla nich będzie wakacyjny wyjazd nad morze. Nagrody ufundowała parafia pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu.

 

Konkurs zorganizowali: Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie, parafia pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu oraz I LO im. Jana Kasprowicza. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął ks. prałat Tadeusz Bożełko, kustosz żoliborskiego sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Nad całością czuwał ks. Huber Nowak z parafii pw. Świętego Ducha. Laureaci i finaliści zostali zaproszeni na sesję naukową poświęconą bł. ks. Popiełuszce, która odbędzie się 12 kwietnia, w przeddzień uroczystego wprowadzenia relikwii kapłana męczennika w Instytucie Prymasa Glempa.

Polecamy