wtorek, 25 lutego 2020 r.

Karmelitanki nagrały płytę

Karmelitanki Bose nagrały płytę z tekstami św. Teresy i innych świętych i błogosławionych Karmelu. Krążek będzie gotowy w połowie lutego. Mniszki zapowiadają, że na tym nie koniec. W planach mają zaśpiewanie dzieł św. Jana od Krzyża. 

 

„Pomysł nagrania płyty zrodził się zupełnie niespodziewanie. W czerwcu ubiegłego roku gościł w naszym klasztorze w Gnieźnie generał zakonu karmelitańskiego ojciec Saverio Cannistrà. Z tej okazji stworzyłyśmy scholę, która ubogacała liturgię. I w trakcie śpiewania wyraźnie czułyśmy, że św. Teresa, której 500. rocznicę urodzin będziemy świętować w 2015 roku pragnie, aby ta płyta powstała” – mówi s. Magdalena od Miłosierdzia Bożego z gnieźnieńskiego Karmelu.

 

O pomoc siostry poprosiły kompozytora i dyrygenta Pawła Bębenka. Nagrania odbyły się w listopadzie ubiegłego roku w Karmelu w Gdyni. Przed mikrofonem wraz ze świeckimi wokalistkami i muzykami stanęły karmelitanki z Gniezna, Bornego Sulinowa, Spręcowa, Elbląga i Gdyni. Nagranie trwało dwa dni. Poprzedziły je dwudniowe próby i przygotowania. Efekt będzie można usłyszeć już niebawem. Płyta ma się ukazać w połowie lutego.

 

„Znalazło się na niej dwanaście utworów, głównie tekstów św. Teresy, ale także po jednym utworze św. Jana od Krzyża, bł. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, bł. Elżbiety od Trójcy Przenajświętszej. Płytę będzie rozprowadzało nasze karmelitańskie wydawnictwo. Nakład to 1500 sztuk” – tłumaczy s. Magdalena.

 

Aranżację utworów przygotował Paweł Bębenek. Muzykę w większości skomponowała s. Katarzyna z gnieźnieńskiego Karmelu. Siostry mają już pomysł na kolejny krążek. Ze względu na trwający Rok Wiary, ale nie tylko, chcą nagrać płytę z dziełami św. Jana od Krzyża.

 

Wybranych utworów można posłuchać TUTAJ

 

bgk KAI
Fot. Karmel Gniezno

Polecamy