środa, 26 lutego 2020 r.

Kurs lektorski w Rościnnie

Obecni i przyszli lektorzy z dekanatu goślińskiego uczestniczyli w kursie lektorskim mającym przygotować ich do właściwego pełnienia powierzonej im posługi. Oprócz formacji wewnętrznej, obejmował on także warsztaty czytania, ćwiczenia wymowy i artykulacji, a także naukę postawy i zachowania lektora w trakcie odczytywania lekcji.

 

O tym, jakie znaczenie dla jakości liturgii Mszy Świętej ma prawidłowe prezentowanie przez lektorów czytań z Pisma Świętego, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Właściwe odczytanie lekcji ułatwia wiernym zrozumienie jej treści i sprzyja odpowiedniemu przeżywaniu Eucharystii. Z kolei niestaranne, pośpieszne zaprezentowanie czytań, to niestety ciągle częsty mankament, którego skutkiem jest niezrozumienie lub niewłaściwy odbiór Słowa Bożego.

 

W Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie w dniach 8-9 lutego br., odbył się kurs dla obecnych i przyszłych lektorów z dekanatu goślińskiego. W spotkaniu wzięło udział 18 adeptów tej trudnej i odpowiedzialnej posługi. Tajniki właściwej prezentacji czytań przekazywali młodzieży: ks. Artur Bartkowiak – wikariusz w parafii pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie, nauczyciele poloniści oraz świeccy animatorzy życia parafialnego tej wspólnoty.

 

Kurs lektorski, oprócz niezwykle ważnych zajęć formacji wewnętrznej, obejmował także: warsztaty czytania, ćwiczenia wymowy i artykulacji, a także naukę postawy i zachowania się lektora w trakcie odczytywania lekcji. Kandydaci na lektorów z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach imponując swoją ambicją, opanowaniem i dojrzałym podejściem do przedmiotu kursu. Efekty ich pracy już wkrótce ocenią wierni i kapłani parafii, w których sprawować będą swoją posługę lektorską. Dwudniowe warsztaty zakończyła uroczysta Msza św. w intencji uczestników kursu, w czasie której zebrani modlili się o umocnienie w powołaniu lektorskim oraz o dar Ducha Świętego przy głoszeniu Słowa Bożego.

 

 

M. Sterczała

Polecamy