niedziela, 23 lutego 2020 r.

Strzelno: 40-godzinna modlitwa

Wierni z parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie przygotowywali się do rozpoczęcia Wielkiego Postu podczas 40-godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Praktyka ta, niegdyś bardzo rozpowszechniona, dziś niemal w zaniku, ma w Strzelnie długą tradycję.

 

Czterdziestogodzinna adoracja zwana także nabożeństwem 40-godzinnym rozpoczęła się w niedzielę, 10 lutego. Podczas wszystkich Mszy św. wierni słuchali kazań o tematyce eucharystycznej, a później uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu. Obok adoracji mieli również możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Nabożeństwo 40-godzinne zakończyło się procesją eucharystyczną w wieczór poprzedzający Środę Popielcową. Uroczystej Eucharystii na zakończenie przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Jak tłumaczy proboszcz parafii w Strzelnie ks. kan. Otton Szymków, 40-godzinna modlitwa jest najlepszym duchowym przygotowaniem do wejścia w Wielki Post. To swoiste rekolekcje dla całej wspólnoty parafialnej, które przynoszą naprawdę błogosławione owoce.

 

Nabożeństwo 40-godzinne ma w parafii w Strzelnie długą tradycję. Obecne w mieście przez wiele lat siostry norbertanki nieustannie, dzień i noc, adorowały Najświętszy Sakrament. Może właśnie ich żarliwa modlitwa sprawiła, że nabożeństwo 40-godzinne przetrwało w strzeleńskiej parafii, pomimo tego, że zwyczaj jego prowadzenia niemal całkowicie zanika.

 

Fot. Arch. parafia Strzelno

Polecamy