niedziela, 23 lutego 2020 r.

Zmarł ks. prałat Eugeniusz Barełkowski

10 lutego po ciężkiej chorobie zmarł w Bydgoszczy ks. prałat Eugeniusz Barełkowski. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się wprowadzeniem trumny z ciałem kapłana do kościoła Świętego Krzyża na Cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej w Bydgoszczy w środę, 13 lutego, o godz. 15.00. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się w czwartek, 14 lutego, o godz. 12.00.

 

Ksiądz Eugeniusz Barełkowski urodził się 10 października 1930 roku w miejscowości Kłodzin w powiecie wągrowieckim. Po ukończeniu szkoły w 1952 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia Kapłańskie przyjął z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego 31 maja 1958 roku w katedrze gnieźnieńskiej.

Posługę kapłańską pełnił jako wikariusz na parafiach w Łabiszynie, Łowiczu, Kcyni oraz Gnieźnie. W 1970 roku rozpoczął organizowanie nowego ośrodka duszpasterskiego w Bydgoszczy przy kaplicy na Cmentarzu Nowofarnym. 2 stycznia 1971 roku prymas nadał kaplicy tytuł kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża. Pięć lat później ks. Eugeniusz Barełkowski został proboszczem nowo powstałej parafii pod tym samym wezwaniem. Po otrzymaniu zezwolenia od władz w 1981 roku ruszyła budowa świątyni, która trwała osiem lat.

Od pierwszych dni pobytu w Bydgoszczy kapłan bardzo energicznie tworzył nową parafię. Prowadził katechezę dla dzieci i młodzieży, skupiając wokół nowo powstałego kościoła grono ludzi. Mimo licznych zajęć znajdował czas na pracę społeczną. W 1982 roku został mianowany przez kard. Józefa Glempa dziekanem Dekanatu Bydgoszcz I. Posługę tę pełnił przez dwadzieścia lat. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go l października 1987 roku Kapelanem Jego Świątobliwości, a 20 marca 1995 roku Prałatem Honorowym.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

 

za: www.diecezja.bydgoszcz.pl

Polecamy