czwartek, 20 lutego 2020 r.

Droga Krzyżowa ulicami Gniezna

Kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy uczestniczyli w Wielką Środę wieczorem w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na ulicach Gniezna. Za krzyżem niesionym przez młodzież podążali także: abp Józef Kowalczyk, bp Krzysztof Wętkowski i klerycy gnieźnieńskiego seminarium duchownego.

 

Nabożeństwo rozpoczęło się tradycyjnie po Mszy św. przy gnieźnieńskim kościele garnizonowym. Rozważania przygotowali wierni z parafii katedralnej pod kierunkiem proboszcza ks. kan. Jana Kasprowicza. W tym roku oparto je o rozważania kard. Josepha Ratzingera podczas Drogi Krzyżowej w 2005 roku w rzymskim Koloseum. Za drewnianym krzyżem niesionym przez młodzież podążały siostry zakonne, klerycy gnieźnieńskiego seminarium duchownego, kapłani, prymas Polski abp Józef Kowalczyk i bp Krzysztof Wętkowski oraz wierni świeccy, których nie odstraszyła niska temperatura.

 

Nabożeństwo zakończyło się o zmroku u stóp katedry, gdzie prymas Polski udzielił jego uczestnikom pasterskiego błogosławieństwa. Dziękując za wspólną modlitwę abp Kowalczyk wyraził nadzieję, że wspólna modlitwa i rozważanie Męki i Śmierci Chrystusa umocnią wiernych w pokonywaniu ich własnej Drogi Krzyżowej, jaką jest pielgrzymka do wiecznych przeznaczeń. „Obyśmy odnaleźli w sobie moc ducha, aby za przykładem Chrystusa podnosić się z naszych codziennych upadków tak jak On podnosił się pod krzyżem. Obyśmy potrafili być solidarni z cierpiącymi tak jak płaczące kobiety i św. Weronika. I wreszcie obyśmy swoją postawą i czynami dawali każdego dnia świadectwo wierze i miłości” – mówił abp Kowalczyk.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy