czwartek, 20 lutego 2020 r.

Relikwie męczennika w Jarząbkowie

Wspólnota parafialna w Jarząbkowie otrzymała relikwie bł. ks. Mariana Skrzypczaka, jednego ze 108 błogosławionych męczenników zamordowanych w czasie II wojny światowej z nienawiści do wiary. Relikwie po raz pierwszy wystawiono do publicznej czci w Niedzielę Palmową.

 

Wierni przygotowywali się do przyjęcia relikwii przez cały Wielki Post, trwając na modlitwie i słuchając nauk pasyjnych, w których proboszcz parafii ks. Tadeusz Bachorz przybliżał sylwetki duchownych i świeckich, którzy oddali swoje życie za wiarę. Poznawali również życie i świadectwo bł. ks. Mariana Skrzypczaka, który na początku II wojny światowej został skatowany i zamordowany przez hitlerowców w pobliżu kościoła w Płonkowie, gdzie zastępował proboszcza. Według świadectwa Czesława Dziewuckiego, które wykorzystano w procesie beatyfikacyjnym w chwili śmierci ks. Skrzypczak prosił Boga o przebaczenie dla swoich oprawców.

 

Uroczyste wystawienie relikwii do publicznej adoracji miało miejsce w Niedzielę Palmową. Licznie zebrani wierni, po nabożeństwie Gorzkich Żali, mieli możliwość uczczenia relikwii poprzez ucałowanie. Otrzymali również pamiątkowe obrazki z wizerunkiem błogosławionego. Uroczystość była dopełnieniem 70. rocznicy śmierci ks. Juliana Wilkansa, proboszcza jarząbkowskiej parafii, który zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau. Jak mówi proboszcz parafii ks. Tadeusz Bachorz, obecność relikwii bł. ks. Mariana będzie jeszcze większą motywacją dla wspólnoty parafialnej do modlitwy i umacniania wiary.

 

Niedziela Palmowa w parafii w Jarząbkowie była także szczególnym dniem dla dzieci, miały bowiem okazję zaprezentować efekt wielogodzinnej pracy nad palmami wielkanocnymi. Przyniesiono ich do kościoła blisko 50. Autorzy najpiękniejszych otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, wszyscy szczere pochwały i drobne upominki.

 

Fot. R.  Guziałek

Polecamy