sobota, 22 lutego 2020 r.

Wielka Noc

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przewodniczył w gnieźnieńskim kościele garnizonowym liturgii Wigilii Paschalnej. „Świat potrzebuje dziś świadków, którzy wniosą radosne światło Bożej Ewangelii tam, gdzie panuje ciemność i zwątpienie” – mówił w homilii.

 

W czasie liturgii światła prymas poświęcił ogień płonący przed kościołem, od którego następnie zapalił Paschał. Na tej szczególnej świecy, symbolizującej Zmartwychwstałego Chrystusa, abp Kowalczyk wyżłobił znak krzyża oraz umieścił pięć ozdobnych czerwonych gwoździ symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę. Następnie Paschał został wniesiony do pogrążonej w mroku świątyni, a od jego płomienia wierni zapalili przyniesione z sobą świece.

 

W homilii abp Kowalczyk podkreślił, że dziś, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzeba serc wrażliwych, czułych i prawdziwie kochających – także serc kapłańskich. Jak dodał, w sposób szczególny akcentuje to papież Franciszek, który z mocą i determinacją wskazuje na Kościół ubogi i dla ubogich. „Doskonale to wiecie, gdy z oddaniem, zaangażowaniem i prawdziwą miłością podejmujecie codzienną pracę dotykającą tak wielu płaszczyzn ludzkiego życia. Świat potrzebuje dziś świadków, którzy wniosą radosne światło Bożej Ewangelii tam, gdzie panuje ciemność i zwątpienie” – mówił abp Kowalczyk. Przypomniał również, że w czasie pierwszej modlitwy Anioł Pański, papież Franciszek powiedział:  oblicze Boga to oblicze miłosiernego Ojca, który zawsze ma cierpliwość do każdego z nas. Rozumie nas i na nas czeka. Przebacza nam, gdy powracamy do Niego ze skruszonym sercem. „Czymże innym jest miłosierdzie, jeśli nie niesieniem Dobrej Nowiny, głoszeniem wolności, sprawianiem ulgi? Musimy pamiętać, że jesteśmy tylko narzędziem w Bożych rękach. Tylko człowiek, który w swoim życiu doświadczy Bożej miłości, może ją nieść innym” – podkreślił prymas.

 

Na koniec życzył, by Święta Zmartwychwstania Pańskiego były czasem duchowego wzrastania i budowania cywilizacji miłości, a także by umocniły w nas nadzieję i pozwoliły doświadczyć ludzkiego dobra i życzliwości. „Niech wzmocnią naszą siłę i wiarę, że Miłość nigdy nie umiera, że Zmartwychwstały Chrystus otworzył nam drogę przejścia do całkowicie nowego życia w wieczności” – życzył metropolita gnieźnieński. Eucharystię koncelebrowali: proboszcz parafii ks. płk Mariusz Stolarczyk, kapelan prymasa ks. Tadeusz Gerlach CSMA oraz kapłani posługujący w parafii. W czasie Mszy św. wierni odnowili chrzcielne przyrzeczenia.

 

bgk KAI
Fot. J. Andrzejewski

Polecamy