sobota, 22 lutego 2020 r.

Witkowo: młodzieżowe Dni Skupienia

Młodzież z archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyła w wielkopostnych Dniach Skupienia zorganizowanych w duchu i rytmie dnia ekumenicznej wspólnoty z Taizé. Hasło i tematyka nawiązywały do trwającego Roku Wiary.

 

Rekolekcje organizowane są od kilku lat. Można powiedzieć, że ich uczestnicy pielgrzymują po archidiecezji gnieźnieńskiej, co roku bowiem gości ich inna parafia. Tym razem spotkali się w dniach 8-10 marca w Witkowie. Przyjechało ponad stu młodych ludzi m.in. z Gniezna, Inowrocławia, Wągrowca i Rogoźna. Duchowym ćwiczeniom towarzyszyły słowa z Ewangelii wg. św. Marka: „Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu”.

 

„Młodzież na przemian trwała na modlitwie przy Krzyżu, adoracji Najświętszego Sakramentu, pracowała w grupach i uczestniczyła w zajęciach warsztatowych. Miała również okazję skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Nowością w tym roku było silentium, a więc bezwzględna cisza nocna aż do porannych modlitw” – mówi ks. Marcin Kulczynski, diecezjalny duszpasterz młodzieży w archidiecezji gnieźnieńskiej.

 

Podobnie jak w Taizé, każdy z uczestników przydzielony został do konkretnej grupy i w jej ramach miał wyznaczone zadania. Należało do nich m.in. przygotowywanie liturgii, śpiewu, dbanie o porządek. Jak tłumaczy ks. Kulczynski takie zaangażowanie sprawia, że każdy z młodych nie tylko uczestniczy w spotkaniu, ale również je współtworzy.

 

Dni Skupienia zakończyła niedzielna Msza św. w kościele parafialnym w Witkowe. Duchowe ćwiczenia zorganizowało Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży wraz ze Stowarzyszeniem Młodzieży „Wiosło”. Taka forma przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego proponowana jest młodym ludziom w archidiecezji gnieźnieńskiej od kilku lat i cieszy się coraz większym zainteresowanie. W okresie Adwentu młodzież zapraszana jest na Dni Radości organizowane również w duchu Taizé.

 

bgk KAI
Fot. A. Wierzbicka

Polecamy