wtorek, 28 stycznia 2020 r.

Biskupi proponują Gniezno

Warszawa, Częstochowa, Poznań i Gniezno – te miasta zaproponują biskupi jako miejsca, które mógłby odwiedzić papież Franciszek w 2016 roku. Ostateczna decyzja należy jednak do Ojca Świętego.

 

Jak podkreśla Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, pewne jest jedynie to, że w 2016 roku odbędzie się w Krakowie Światowy Dzień Młodzieży. Czy przy tej okazji papież Franciszek odwiedzi także inne polskie miasta? „To zależy wyłącznie od niego samego. Mamy nadzieję i wierzymy, że tak się stanie” – mówi abp Kowalczyk.

 

Tytułów do takiej wizyty jednak nie brakuje. Jednym z najważniejszych jest przypadająca w 2016 roku 1050. rocznica Chrztu Polski. O przygotowaniu do jubileuszu rozmawiali biskupi podczas 363. plenarnego zebrania Konferencji Episkopatu Polski. Jak poinformował wiceprzewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, celem jubileuszowych obchodów jest odszukanie przez Polaków najlepszej drogi w świetle wyzwań jakie niesie chrześcijańska przyszłoś. Chodzi też o odczytanie na nowo konsekwencji płynących z faktu chrztu przyjętego przez pierwszego władcę Polski przed 1050 laty. Wiceprzewodniczący Episkopatu wyjaśnił również, że począwszy od najbliższego Adwentu aż do roku 2017 duszpasterstwo będzie ukierunkowane na pogłębianie u wiernych duchowości chrzcielnej i ukazywanie wiary chrześcijańskiej w powiązaniu z tożsamością narodową. Równolegle do przygotowań duchowych będą prowadzone prace badawcze dotyczące chrztu Polski, jego przyczyn i uwarunkowań politycznych, społecznych, religijnych oraz konsekwencji dla dziejów narodu, a także nad świadomością wydarzenia sprzed 1050 lat w dzisiejszym społeczeństwie. Przygotowania będą odbywać się również na płaszczyźnie edukacyjno-katechetycznej. Abp Gądecki poinformował również, że biskupi chcieliby, aby papież Franciszek oprócz Krakowa odwiedził w 2016 roku także Warszawę, Częstochowę, Poznań i Gniezno.

Polecamy