środa, 5 sierpnia 2020 r.

Gniezno: przed ŚDM 2016

W Gnieźnie obraduje grupa robocza Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży opracowująca trzyletni program mający przygotować młodzież do Światowych Dni Młodzieży 2016. Wypracowane propozycje zaprezentowane zostaną podczas wtorkowego zebrania plenarnego KEP.

 

Spotkanie rozpoczęło się w piątek 4 października i potrwa do niedzieli 6 października. W skład kilkunastoosobowego zespołu roboczego wchodzą duszpasterze młodzieży i delegaci młodych z różnych stron Polski. Opracowywany program ma być gotowy na pierwszą niedzielę Adwentu, kiedy rozpocznie się realizacja nowego czteroletniego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce. Do niego właśnie sięgnięto przygotowując program formacyjny przed ŚDM 2016. „Opracowywany program będzie adresowany nie tylko do aktywnych duszpasterstw młodzieżowych, ale do wszystkich parafii, także tych, w których duszpasterstwo młodzieży nie istnieje. Chcemy, by również tam powstały małe grupy młodzieżowe. Pragniemy również zaktywizować i niejako przyciągnąć do Kościoła tych, którzy są na jego peryferiach lub poza nim. Chcemy im pokazać, że są chciani i kochani w Kościele” – mówi ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

 

W czasie spotkania w Gnieźnie wypracowano podstawowe założenia wspomnianego trzyletniego programu formacyjnego. Będzie on korespondował i odwoływał się do ogólnopolskiego programu duszpasterskiego. Każdy rok poświęcony będzie innej tematyce: w pierwszym będzie to Słowo Boże, w drugim sakramenty, w trzecim Caritas. „W pierwszym roku chcemy, aby młody człowiek spotkał się z historią biblijną, z Jezusem obecnym w Słowie Bożym i nawiązał z Nim osobistą relację. W kolejnym roku pragniemy mu zaproponować drogę sakramentów świętych, w trzecim natomiast chcemy wyprowadzić go niejako na zewnątrz, a więc do świata, który bardzo potrzebuje chrześcijańskiego świadectwa” – tłumaczy ks. Suchodolski.

 

Przygotowane przez grupę roboczą propozycje zaprezentowane zostaną biskupom w najbliższy wtorek podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Póki co uczestnicy obrad podzielili się nimi z Prymasem Polski abp Józefem Kowalczykiem, który przyjął ich w sobotę w Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieński. Podczas krótkiego spotkania Prymas przypomniał genezę Światowych Dni Młodzieży i wspominał pierwsze spotkania. Jak mówił, mało kto dawał szansę powodzenia tej inicjatywie, która ostatecznie przyniosła i nadal przynosi tak obfite owoce.

 

Abp Kowalczyk wspominał również pomysłodawcę Światowych Dni Młodzieży bł. Jana Pawła II, który – jak dodał – inspirację do zorganizowania cyklicznych spotkań z młodzieżą zaczerpnął z doświadczeń wywiezionych z Polski. Prymas przypomniał również zaangażowanie papieża Polaka na rzecz pokoju oraz jego wielką troskę o Ojczyznę, zwłaszcza w dramatycznym okresie stanu wojennego. Papież – jak mówił abp Kowalczyk – niejednokrotnie powtarzał, że naród podzielony to naród słaby, że siła tkwi w jedności i tej jedności – stwierdził Prymas – bardzo nam dziś potrzeba.

 

Na koniec życzył uczestnikom spotkania owocnej pracy i wyraził nadzieję, że Światowe Dni Młodzieży 2016 nie będą kopią poprzednich spotkań, ale będą przedsięwzięciem oryginalnym, odwołującym się do naszego słowiańskiego ducha i naszej narodowej kultury.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy