wtorek, 28 stycznia 2020 r.

Gniezno: rekolekcje u szarytek

Blisko 80 młodych ludzi z archidiecezji gnieźnieńskiej i spoza niej uczestniczyło w dniach 10-13 października w rekolekcjach „Uwierzyliśmy Miłości” w gnieźnieńskim domu Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. Młodzieży towarzyszył ks. Mieczysław Polak.  

 

Do Gniezna przyjechali młodzi m.in. z Poznania, Bydgoszczy, Tczewa, Kościana, Buku, Ponieca, Wągrowca i Chełmna. Była wśród nich także grupa Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej. Uczestnicy rekolekcji mieli okazję skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania oraz uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu. Kulminacyjnym punktem pierwszego dnia była Msza święta. W homilii ks. Polak nawiązał do tematu rekolekcji podkreślając, że miłość jest piękna, ale wymagająca. By ją przyjąć trzeba otworzyć dłonie i serce na drugiego człowieka. Nie zamykać się w świecie własnego ja. To ogranicza horyzonty i nie pozwala się rozwijać. „Musimy odważnie stanąć w prawdzie przed sobą i Bogiem, przyjąć Jego łaski i poddać się Jego woli” – mówił.

 

Msza św. rozpoczęła także drugi dzień rekolekcji wypełniony m.in. pracą w grupach. Młodzież rozważała słowa papieża Franciszka skierowane do nich w Rio. Później wyszła do miasta z pytanie, co znaczy uwierzyć Miłości. Odwiedziła m.in.: seminarium duchowne, schronisko „Pomocna Przystań”, Ośrodek Wychowawczy Sióstr Służebniczek, klasztor karmelitanek. Wysłuchała również świadectwa Siostry przełożonej szarytek i pani Elżbiety pracującej w przedszkolu, matki piątki dzieci. Dzień zakończył występ kleryków ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo i wspólne oglądanie filmu.

 

Ostatni dzień upłynął pod znakiem modlitwy, konferencji wygłoszonej przez rekolekcjonistę ks. Mieczysława Polaka oraz inscenizacji przygotowanych przez młodzież wincentyńską. Kulminacyjnym momentem niedzieli była Eucharystia.

 

Fot. Wincentyńska Młodzież Maryjna

Polecamy