wtorek, 28 stycznia 2020 r.

Hospicjum to też życie

„Pomóż ukoić ból” to hasło jubileuszowej X kampanii „Hospicjum to też życie”, w którą tradycyjnie włączył się Wągrowiec, gdzie działa "Hospicjum Miłosiernego Samarytanina", jeden z najlepszych ośrodków w regionie.  Tegoroczna edycja ma zwrócić uwagę na problem osierocenia dzieci i przeciwdziałanie jego skutkom.

 

Okres żałoby – piszą organizatorzy akcji - jest szczególnie trudny dla dzieci i młodzieży. Przeżywają one traumę spowodowaną utratą najbliższej osoby, czemu często towarzyszy obniżenie statusu materialnego rodziny. Odczuwalny jest brak bliskiej osoby, która mogłaby dziecku pomóc przejść przez ten trudny okres. Najbliższe otoczenie, także przeżywające żałobę, często nie potrafi, bądź nie ma siły rozmawiać o tym, co się stało. W ośrodkach paliatywno-hospicyjnych są psycholodzy, którzy mogą udzielić doraźnej pomocy i wskazówek, natomiast w szkole, czyli drugim po rodzinie ważnych środowisku życia i rozwoju dziecka,  pedagodzy szkolni i nauczyciele nie zawsze wiedzą, jak rozmawiać z dzieckiem przeżywającym stratę bliskiej osoby. Konieczne jest wzmocnienie pomocy finansowej oraz psychologicznej poprzez stworzenie programu opieki psychologicznej skierowanej do dzieci i młodzieży, ale także opiekunów i nauczycieli.

 

 

W Wągrowcu X kampanię „Hospicjum to też życie” zainauguruje Msza św. sprawowana 19 października w kościele pw. św. Wojciecha. Wcześniej, o godz. 16.00 w Miejskim Domu Kultury odbędzie się koncert „Dzieci Dzieciom”. Kolejną odsłonę kampanii zaplanowano na 16 listopada, kiedy to odbędzie się spotkanie poświęcone problemowi osierocenia dzieci. Kampanią zakończy się 13 grudnia dorocznym Dniem Wolontariusza. Zachęcamy do wspierania akcji i włączenia się w pomoc hospicjom.

 

www.hospicjum.wagrowiec.wlkp.pl

www.hospicja.pl

Polecamy