środa, 29 stycznia 2020 r.

Inowrocław uczcił pamięć ks. Popiełuszki

W parafii pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu, która szczyci się posiadaniem relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, odbyły się trzydniowe uroczystości ku czci kapłana-męczennika. Parafialnie pielgrzymowali do miejsca męczeńskiej śmierci kapłana oraz modlili się za jego wstawiennictwem w intencji Ojczyzny.

 

Obchody rozpoczęły się 18 października pielgrzymką na tamę we Włocławku, gdzie oprawcy wrzucili ciało ks. Jerzego do Wisły. Kilkudziesięcioosobowej grupie parafian towarzyszyli proboszcz ks. Grzegorz Iwiński i wikariusz ks. Hubert Nowak. Rozważając bolesne tajemnice różańca pielgrzymi modlili się przez wstawiennictwo męczennika za Ojczyznę, za prześladowanych chrześcijan, za seminarzystów oraz za wspólnotę parafialną. W przenikliwym zimnie przeszli przez tamę spod kościoła-sanktuarium męczeństwa na drugi brzeg rzeki. Tam zapłonęły znicze, a w wody Wisły wrzucono bukiet czerwonych róż. 19 października, we wspomnienie i 29. rocznicę męczeństwa ks. Jerzego, sprawowana była wotywna Msza św., po której miało miejsce nabożeństwo do błogosławionego męczennika i indywidualne uczczenie relikwii. Natomiast w niedzielę 20 października na Mszy św. wokół swojego patrona zabrała się Solidarność. W uroczystościach uczestniczyły władze regionu toruńsko-włocławskiego i oddziału inowrocławskiego NSZZ Solidarność oraz władze miejskie z prezydentem Inowrocławia na czele oraz poczty sztandarowe komisji zakładowych Solidarności. Po zakończeniu Mszy św. pod relikwiarzem męczennika – a jednocześnie bohatera narodowego – związkowcy i władze samorządowe złożyli wiązanki kwiatów.

 

Trzydniowe uroczystości były okazją do przypomnienia zarówno wydarzeń sprzed lat, jak i tych ubiegłorocznych, kiedy parafialna pielgrzymka szlakiem męczeństwa ks. Jerzego zawiozła na Żoliborz podpisaną przez ponad tysiąc stu parafian prośbę o przekazanie relikwii. Została ona złożona na grobie męczennika, a następnie wręczona ks. Tadeuszowi Bożełce, kustoszowi żoliborskiego sanktuarium. Sama zaś uroczystość wprowadzenia relikwii, poprzedzona sesją popularnonaukową w Instytucie Prymasa Józefa Glempa, odbyła się 13 kwietnia tego roku. Uczestniczył w niej brat błogosławionego, Józef Popiełuszko wraz z małżonką. Od tego czasu w każdy pierwszy czwartek miesiąca przy relikwiach sprawowane jest nabożeństwo do błogosławionego. Warto wspomnieć, że z okazji sprowadzenia relikwii ks. Jerzego do Inowrocławia władze miasta nadały jego imię jednej z nowopowstałych ulic w dzielnicy Rąbin.

 

Fot. M. Królak

Polecamy