wtorek, 28 stycznia 2020 r.

Lednicki Krzyż rusza w Polskę

Drewniana kopia Krzyża Lednickiego będzie pielgrzymowała po Polsce. To inicjatywa Ruchu Lednickiego z okazji kanonizacji Jana Pawła II, 1050. rocznicy Chrztu Polski i przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Kopię Krzyża pobłogosławił 18 października w Gnieźnie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. 

 

Krzyż Lednicki jest najstarszym znalezionym na ziemiach polskich. Został wykopany podczas prac archeologicznych prowadzonych w latach 60. ubiegłego wieku na terenie Ostrowa Lednickiego. Kopia Krzyża ma metr wysokości i jest wykonania z drewna orzechowego. W miejscu znajdujących się w nim gwiazd, które w romańskim oryginale wyłożone były cennymi kruszcami, umieszczono kamienie z Jordanu, Góry Tabor, Ogrodu Oliwnego i Kalwarii w Ziemi Świętej oraz z Ostrowa Lednickiego. „Krzyż pragniemy przekazywać w celu przygotowań do kanonizacji Jana Pawła II z intencją za młodzież Polski i świata. Szczególnie będziemy pamiętać o młodzieży chorej, ubogiej, cierpiącej i uzależnionej, aby dowiedzieli się, że ktoś ich kocha i że komuś na nich zależy” – mówi twórca Ruchu Lednickiego o. Jan Góra OP.

 

Inicjatywę dominikanina i młodzieży poprał Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. 18 października przyjął w Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich o. Jana Górę wraz z delegacją Ruchu Lednickiego i pobłogosławił kopię Krzyża Lednickiego. „Niech Bóg miłosierny błogosławi tym wszystkim, którzy spotykają się modlitewnie z tym znakiem zbawienia” – mówił.

 

Wspólnotom, które przyjmą krzyż, członkowie Ruchu Lednickiego proponują zorganizowanie przy nim nabożeństwa z elementami papieskiego nauczania. W tym celu wraz z krzyżem będzie można odebrać książkę z wyborem przemówień Jana Pawła II do młodych oraz scenariusz modlitewnego spotkania. „Marzeniem naszym jest podarowanie tego omodlonego przez polską młodzież krzyża Ojcu Świętemu Franciszkowi, jako iskrę wiary znad Lednicy, z Polski” – mówi o. Góra.

 

bgk, dominikanie.pl

Polecamy