środa, 29 stycznia 2020 r.

LSO przy grobie bł. Jana Pawła II

Msza św. przy grobie bł. Jana Pawła II, zwiedzanie bazyliki św. Piotra i modlitwa przy grobie apostoła, a później spacer do najsłynniejszych rzymskich zabytków wypełniły kolejny dzień kończącej się już pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza.

 

W czwartek wczesnym rankiem ruszyliśmy do Rzymu. Musieliśmy wyruszyć bardzo wcześnie, aby zdążyć na Mszę św. o godz. 7.00 w bazylice św. Piotra, gdzie w kaplicy św. Sebastiana spoczywa ciało bł. Jana Pawła II. Mszę św. koncelebrowała duża grupa księży, którym przewodniczył abp Alfons Nosol. W homilii kaznodzieja odniósł się do zachęty Jezusa z dzisiejszej Ewangelii „proście, a będzie wam dane”. Zauważył, że należy wytrwale, a wręcz natrętnie prosić Boga o wysłuchanie naszych modlitw, jak czynił to przyjaciel proszący w nocy o chleb, o którym mówi Ewangelia. Przypomniał jednak, że podobnie jak ojciec nie może dać dziecku „skorpiona”, podobnie Bóg może czasem nie wysłuchać naszej modlitwy, jeśli to o co prosimy nie jest dla nas dobre. Przypomniał także, że aby spotkać Boga należy mieć serce, które nawet zdolne do wielkich grzechów, może tym bardziej otworzyć się na Boże miłosierdzie, ważne, aby nasze serca nie były obojętne, nie były chłodne.

 

Po zakończonej liturgii mieliśmy czas na indywidualne zwiedzenie bazyliki, a niedługo potem zwiedziliśmy ją z przewodnikiem. Zeszliśmy do krypt bazyliki, gdzie znajduje się grób św. Piotra. Możliwość modlitwy w miejscu, gdzie spoczywają relikwie św. Piotra, gdzie można powiedzieć ,,bije serce Kościoła” to w Roku Wiary wspaniałe doświadczenie. Jak nakazuje tradycja przeszliśmy również obok pomnika św. Piotra, aby dotknąć jego stopy. Bazylika zachwyciła nas także bogactwem zgromadzonych w niej skarbów, jak choćby słynna Pieta czy konfesja nad głównym ołtarzem, przepiękne mozaikowe obrazy w ołtarzach i sarkofagi papieży. Spotkaliśmy się także z polskim ministrantem, który służy przy bazylice. Kamil jest tegorocznym maturzystą i piątym Polakiem wśród ministrantów służących w Bazylice św. Piotra. Opowiedział nam krótko jak znalazł się w Rzymie i jak wygląda praca ministranta w tym wyjątkowym miejscu.

 

Po wyjściu z bazyliki św. Piotra ruszyliśmy na długi spacer po Rzymie. Najpierw udaliśmy się w stronę Zamku Anioła i Mostu Anioła. Dalej przeszliśmy na Plac Navona, gdzie znajduje się fontanna Czterech Rzek i Bazylika św. Agnieszki. Kolejnym punktem programu był Panteon, najlepiej zachowany starożytny budynek w Rzymie, który obecnie jest kościołem Wszystkich Świętych. Dalej przeszliśmy w kierunku Fontanny di Trevi, a następnie do Schodów Hiszpańskich, gdzie niestety musieliśmy przeczekać rzęsisty deszcz. Stamtąd udaliśmy się do ostatniej z rzymskich bazylik na naszej pielgrzymkowej trasie, a więc Santa Maria Maggiore. Jest ona związana z wizerunkiem tzw. Matki Bożej Śnieżnej, znajdują się tam również relikwie żłóbka, w którym Maryja złożyła Jezusa. Zachwyca również przepiękne sklepienie i mozaikowa posadzka Cosmattich. Tak zakończyliśmy drugi dzień zwiedzania Rzymu i przejechaliśmy w kierunku Toskanii, gdzie spędzimy ostatni z pielgrzymkowych dni.

 

Lilianna Jaworska
Fot. J. Trawiński

Polecamy