wtorek, 28 stycznia 2020 r.

LSO u Ojca Świętego (video)

Ministranci i lektorzy z archidiecezji gnieźnieńskiej zwiedzają Rzym. Centralnym i najważniejszym punktem pobytu w Wiecznym Mieście była wizyta w Watykanie i spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem, któremu młodzi pielgrzymi przekazali przesłanie Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministrantów i Lektorów do Grobu św. Wojciecha.

 

W środę centralnym punktem dnia była audiencja generalna z Ojcem Świętym Franciszkiem. Aby dotrzeć na czas wyruszyliśmy wcześnie rano i około godziny 8.00 weszliśmy na mocno już zapełniony Plac św. Piotra. Czas do rozpoczęcia audiencji wypełniało witanie poszczególnych grup z różnych krajów. Ucieszyliśmy się kiedy wyczytano również naszą grupę. Ogromne poruszenie wywołało pojawienie się na placu Ojca Świętego, który długo jeździł między sektorami. Byliśmy rozproszeni w różnych małych grupkach, ale na szczęście niektórym z nas udało się być na tyle blisko trasy przejazdu, by zobaczyć choć na moment niepowtarzalne spojrzenie i uśmiech papieża Franciszka

 

W audiencji Ojciec Święty odniósł się do fragmentu z Ewangelii św. Jana. Komentując słowa Chrystusa rozważał co oznacza powszechność i katolickość Kościoła. Podkreślił, że Kościół, choć jeden i powszechny, to jednak jest bardzo różnorodny oraz przypomniał, że to Duch Święty jest źródłem jedności Kościoła. Wielką radość wywołały słowa papieża, który spośród polskich grup zwrócił się właśnie do naszej grupy Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Zachęcił do pogłębiania wiary, do tego, by ministranci ze swojej służby czerpali radość i miłość, i by dzięki temu świadczyli o Chrystusie.

 

 

Po zakończonej audiencji ks. Jakub Dębiec, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza AG, razem z delegacją ministrantów i lektorów przekazał Ojcu Świętemu przesłanie V Pielgrzymki Ministrantów i Lektorów do Gniezna, która miała miejsce 8 czerwca 2013 r. Papież Franciszek prosił ks. Jakuba oraz ministrantów i lektorów, by gorąco modlili się w Jego intencji.

 

Po kilku godzinach na placu i wrażeniach duchowych wzmocniliśmy się prawdziwą włoską pizzą, aby móc ruszyć na zwiedzanie Rzymu. Rozpoczęliśmy od bazyliki św. Jana na Lateranie. Zwiedziliśmy także bazylikę św. Klemensa, tzw. Święte schody, dalej spacerując ulicami Wiecznego Miasta  i podążając w kierunku Kapitolu, mogliśmy podziwiać m.in. Koloseum czy Forum Romanum. Warto też dodać, że pogoda była wyjątkowo zmienna, już na Placu św. Piotra piękne słońce przysłoniły chmury i kilkakrotnie padał deszcz, podobnie było przez cały dzień, choć na ostatnim etapie zwiedzania mogliśmy cieszyć się ciepłem i słońcem.

 

Zanim wyruszyliśmy na nocleg uczestniczyliśmy w Mszy św. w polskim kościele pw. św. Stanisława niedaleko Kapitolu. Liturgii przewodniczył ks. Michał Bubacz, tegoroczny neoprezbiter. W homilii nawiązał do modlitwy Ojcze nasz, tematu dzisiejszej Ewangelii. Zauważył, jak każdego dnia pielgrzymki Chrystus prowadzi nas poprzez Słowo – od tematu wiary, miłości bliźniego i ,,najlepszej cząstki”. To właśnie Modlitwa Pańska jest w życiu najlepszym drogowskazem i pomaga odnaleźć i zachować tę ,,najlepszą cząstkę”. Ks. Michał zachęcił również, abyśmy zastanowili się nad tym, jak odmawiamy tę modlitwę, czy nie jest to tylko pobieżne odmawianie, w którym nie ma treści. Po Eucharystii ksiądz neoprezbiter udzielił również wszystkim błogosławieństwa prymicyjnego.

 

Lilianna Jaworska
Fot. J. Trawiński. M. Rajch

 

Polecamy