środa, 5 sierpnia 2020 r.

O konkordacie w siedzibie KEP

W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się 7 października prezentacja książki abp. Józefa Kowalczyka „Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską 1993/1998”. Oprócz autora w spotkaniu wzięli udział m.in.: bp Wojciech Polak, premier Hanna Suchocka, ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski oraz prezes KAI Marcin Przeciszewski.

 

Podpisany przed 20 laty dokument nie daje Kościołowi żadnych przywilejów, natomiast często jest przywoływany w antykościelnych rozgrywkach politycznych – podkreślano podczas spotkania w gmachu Konferencji Sekretariatu Episkopatu Polski. Publikacja autorstwa Prymasa Polski jest szczegółową monografią prezentującą umowę, a także omawiającą poszczególne etapy przygotowań do jej podpisania. Wiele materiałów – jak podkreśla autor – nie było dotąd nigdzie publikowanych. Abp Kowalczyk zwracał uwagę, że książka ukazuje drogę negocjacyjną prowadzoną przez dwa podmioty prawa międzynarodowego, której zwieńczeniem było podpisanie umowy. Drogę, która – jak mówił autor – była niekiedy trudna i żmudna. Prymas Polski wyraził ubolewanie, że od czasu podpisania dokumentu a jego ratyfikacją minęło aż 5 lat, czego powodem był brak woli politycznej rządzących elit. W tym czasie, jak wspomniał, Konkordat był obiektem różnych rozgrywek oraz, niekiedy wręcz żenujących, ataków. Metropolita gnieźnieński podkreślił przy tym, że pojawiające się w mediach spory i krytyka umowy konkordatowej wynika przede wszystkim z jej niezrozumienia i braku koniecznej wiedzy.

 

Prymas Polski o konkordacie mp3

 

Hanna Suchocka, za której kadencji jako premiera RP w 1993 r. podpisano Konkordat ze Stolicą Apostolską wyraziła ubolewanie, że także dziś w debacie publicznej na temat tego dokumentu przebija się bardzo mało argumentów merytorycznych, wiele zaś natury politycznej. Tymczasem, podkreślała, "polski" Konkordat czerpiący z tradycji Soboru Watykańskiego II, stał się dokumentem wręcz modelowym dla kolejnych państw, które podpisały swoje umowy w późniejszych latach. "Konkordat nie był dokumentem zapewniającym kościelne przywileje, lecz instrumentem współpracy i rozwiązywania problemów między państwem a Kościołem" – podkreśliła Hanna Suchocka. Na wartość dokumentacyjną opracowania wskazywał ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski z Płocka, jeden z redaktorów merytorycznych publikacji, który mówił o nowościach Konkordatu 1993/1998. Wskazywał, że na podstawie zamieszczonej w książce korespondencji pomiędzy Stolicą Apostolską, nuncjuszem i władzami RP można prześledzić proces kształtowania się konkretnych zapisów konkordatowych, np. tych dotyczących małżeństw. "Nikt nie znajdzie w Konkordacie śladów przywilejów dla Kościoła, natomiast umowa zawiera 30 punktów, w których Kościół składa gwarancie państwu polskiemu" – zaznaczył kanonista. Ks. prof. Góralski przypomniał, że polski Konkordat został zawarty jako pierwszy w byłym bloku socjalistycznym.

 

Książka „Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską 1993/1998”składa się z dwóch części. W pierwszej umieszczono historię konkordatową w Polsce od dokumentu z 1925 roku, opis relacji państwo – Kościół, omówienie stosunków dyplomatycznych. W drugiej części znajduje się sam tekst Konkordatu i przebieg procedury ratyfikacyjnej. Dołączono także 33 aneksy z aktami prawnymi, indeks osób oraz fotografie dokumentujące różne etapy pracy nad umową. Publikacja została wydana nakładem Płockiego Instytutu Wydawniczego.

 

KAI
Fot. M. Rybczyńska
Biuro KEP

Polecamy