środa, 29 stycznia 2020 r.

Obłóczyny w PWSD

Pięciu kleryków III roku Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie przyjęło i nałożyło strój duchowny. Obrzęd jest znakiem przypominającym o wybraniu przez Chrystusa i wskazującym, że wybrany chce wstąpić na drogę posługi kapłańskiej.

 

Uroczystość odbyła się 27 października podczas nieszporów sprawowanych w seminaryjnej kaplicy pod przewodnictwem rektora PWSD ks. dr. Wojciecha Rzeszowskiego. W czasie nabożeństwa alumnom przyjmującym strój duchowny towarzyszyli ojcowie duchowni: ks. dr Tomasz Trzaskawka i ks. Dariusz Larus, moderatorzy, koledzy z innych roczników i zaproszeni goście. W homilii ks. dr Paweł Kiejkowski przyznał, że dzień obłóczyn należy do tych, które pamięta się przez całe życie. „Od paru dni myślę, co Wam powiedzieć na ten szczególny dzień. I myślę o paru intuicjach, które podpowiadają coś z tajemnicy tego dnia, która staje się Waszym udziałem, wtedy kiedy otrzymacie sutannę od Kościoła jako znak, że stajecie się w szczególny sposób ludźmi bożymi, duchowymi, sługami Kościoła” – mówił do alumnów.

 

Homilia ks. dr. Pawła Kiejkowskiego mp3

 

Strój duchowny przyjęli: Bartosz Golnik z parafii pw. Trójcy Świętej z Pęchowa, Krzysztof  Idczak z parafii pw. św. Mikołaja z Tarnowa Pałuckiego, Piotr Nowak z parafii pw. Wniebowzięcia NMP i Stanisława BM z Wrześni, Hubert Staszak z parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu i Waldemar Szczepankiewicz z parafii pw. św. Urszuli w Wilczynie. Sutanny pomogli im włożyć starsi koledzy.

 

Obrzęd przyobleczenia w strój duchowny ma wymiar znaku i symbolu. Jest znakiem, który mówi o powołaniu i wybraniu przez Jezusa Chrystusa. Jest także symbolem wezwania do przemiany człowieka cielesnego w człowieka duchowego. Przyjmując sutannę, młody człowiek przygotowujący się do kapłaństwa pragnie zrzucić z siebie człowieka starego cielesnego i przyodziać się w nowego duchowego, którego prowadzi Duch Boży, w którym jest godność dziecka Bożego, i który ceni sobie tę godność. Jest on również znakiem, iż pragnie on wejść na drogę posługi kapłańskiej. Warto dodać, że sutanna pochodzi od tzw. „vestis talaris”, czyli długiej sukni sięgającej kostek. Duchowni zaczęli ją nosić w VI wieku, kiedy wśród świeckich zapanowała moda na krótsze stroje. Sutanna w obecnym kształcie pojawiła się w XVI wieku, a do jej nakładania zobowiązał wszystkich kapłanów papież Sykstus V.

 

Fot. PWSD

Polecamy