piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Papieska Słupca

Zespół „Zelowskie Dzwonki”  z parafii ewangelicko-reformowanej w Zelowie wystąpił 12 października w słupeckiej farze. Koncert zorganizowano z okazji XIII Dnia Papieskiego. Uczcie muzycznej towarzyszyły rozmowy o dialogu i wspólna modlitwa.

 

Koncert dzwoniarzy – a przybyło ich 12 i zagrali na prawie stu dzwonkach – został przyjęty niezwykle gorąco. Artyści dwukrotnie otrzymali owację na stojąco. Subtelne i delikatne brzmienie dzwonków wprawiało w cudowny nastrój spokoju i relaksu. Choć młodzież grała dla Jana Pawła II to chwilami można było czuć powiew tak ukochanych przez nas świąt – wszak dzwonki bardzo się nimi kojarzą. Organizatorzy: Beata Czerniak i ks. Jan Kwiatkowski przygotowali dla uczestników koncertu informacje nt. dialogu – czym jest dialog wewnątrz Kościoła, dialog ekumeniczny, międzyreligijny i z niewierzącymi. Wybrane fragmenty czytał Kamil Światek.

 

„Dialog to trzecie imię Jana Pawła II. Wszystko, co robił, jak słuchał, jak patrzył na ludzi, jakie pisał dokumenty, jak organizował pielgrzymki i wyjazdy, wszystko było swoistym dialogiem. Nie było chyba dnia, w którym papież z Polski nie szukałby okazji, aby działać na rzecz jedności i dialogu – mówił ks. Jan Kwiatkowski. Muzyce i słowu towarzyszyła modlitwa. Poprowadził ją ks. Tadeusz Jelinek, administrator parafii ewangelicko-reformowanej w Żychlinie. Organizatorem koncertu było Muzeum Regionalnego, Burmistrz Miasta Słupca oraz parafia pw. św. Wawrzyńca w Słupcy.

 

Ile jest w nas nauczania Jana Pawła II? Wybudowano papieżowi nieskończoną ilość pomników i tablic pamiątkowych. Nazwano Jego imieniem niezliczoną ilość ulic i szkół. W pytaniu o autorytet zwykle bez wahania wskazujemy Jego osobę na pierwszym miejscu. Jako Polacy jesteśmy dumni, że to właśnie nasz rodak był papieżem. Czy jednak na tym nie kończy się nasze wspomnienie o Nim? Jan Paweł II zostawił nam potężny zbiór homilii, encyklik, książek, wierszy, listów. Kiedy ostatnio sięgaliśmy po któreś z Jego dzieł? Bez takiej lektury, bez słuchania tego, co chciał nam przekazać, nie będziemy w stanie naprawdę żyć Jego nauczaniem.

 

K. Rybicka

Polecamy