piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Śladami Zbawiciela (3)

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych nad Jordanem, modlitwa w kościele "Pater noster" na Górze Oliwnej i w Ogrodzie Getsemani - pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej przemierzający Ziemię Świetą opuścili we wtorek Galileę i w środę dotarli do świętego miasta Jerozolimy.

 

Wtorek – 1 października

Wtorek rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele pw. św. Piotra w Tyberiadzie. Przyszedł czas, by pożegnać zieloną Galileę i Jezioro Genezaret, które było świadkiem tak wielu wydarzeń z życia Zbawiciela i pomogło nam do nich powrócić. Ruszyliśmy na południe Izraela. Pierwszym przystankiem było Qasr al-Yahud, gdzie Jezus miał przyjąć chrzest Janowy. Miejsce to, udostępnione przez Żydów przed dwoma laty, upamiętnia również przejście Izraelitów przez Jordan do Ziemi Obiecanej oraz przekroczenie rzeki przez proroka Eliasza, zanim został on uniesiony na wozie ognistym. Odnowienie w Roku Wiary chrztu świętego w tym szczególnym miejscu było dla nas niezapomnianym przeżyciem. Jak za czasów Jana Chrzciciela czekaliśmy nad brzegiem Jordanu, a później obmyci jego wodą odnowiliśmy chrzcielne przyrzeczenia i wynikające z nich zobowiązania. Kolejnym przystankiem na naszym pielgrzymim szlaku było Jerycho. Ta pustynna oaza jest najstarszym miastem na świecie. Tu Pan w drodze do Jerozolimy zdziałał wiele cudów, tutaj powołał celnika Zacheusza , który wspiął się na sykomorę, aby zobaczyć zbliżającego się Jezusa. Stąd też rozciąga się piękna panorama Góry Kuszenia. Kolejnym punktem był krótki pobyt nad Morzem Martwym, skąd ruszyliśmy w kierunku Jerozolimy na nocleg, który zaplanowano dla nas w Betlejem. Wjeżdżając do Świętego Miasta modliliśmy się Psalmem 122: „Uradowałem się, gdy mi powiedziano: Pójdziemy do domu Pana. Już stoją nasze stopy w twoich bramach, Jeruzalem. Jeruzalem, wzniesione jak miasto gęsto i ściśle zabudowane. Do niego wstępują pokolenia, pokolenia Pańskie, aby zgodnie z prawem Izraela wielbić imię Pana. Tam ustawiono trony sędziowskie, trony domu Dawida. Proście o pokój dla Jeruzalem: Niech żyją w pokoju, którzy cię miłują. Niech pokój panuje w twych murach, a pomyślność w twoich pałacach”.

 

Środa – 2 października

Środowe przedpołudnie spędziliśmy na Górze Oliwnej. Jako pierwszy nawiedziliśmy kościół noszący łacińska nazwę „Pater noster”. Nawiązuje ona do pierwszych słów modlitwy, jakiej Pan nauczył swoich uczniów, a którą my codziennie odmawiany: „Ojcze Nasz, któryś jest w niebie…”. Wśród dziesiątek wielkich majolikowych tablic umieszczonych na murach miejscowego kościoła i klasztoru karmelitańskiego znajduje się także polski tekst tej modlitwy. Tutaj uczestniczyliśmy w Mszy św., a później nawiedziliśmy miejsce Wniebowstąpienia Jezusa. Mieści się na nim niewielki budynek meczetu, będący niegdyś chrześcijańską świątynią. Tutaj wsłuchiwaliśmy się w relację św. Łukasza o wniebowstąpieniu. Dalej ruszyliśmy do kościoła „Dominus Flevit” co znaczy „Pan zapłakał”, na pamiątkę chwili, w której Jezus patrząc z tego miejsca na Jerozolimę zapłakał nad jej niewiarą i przepowiedział jej upadek. Był to kolejny moment, by zapytać o kondycję naszej własnej wiary i więzi z Chrystusem. Kolejnym szczególnym miejscem na naszej drodze był Ogród Oliwny. Znajdujący się tam kościół kryje skałę, na której według tradycji Jezus modlił się przed męką. Stąd ruszyliśmy do kolejne świątyni, w której mieści się grób Maryi. Z tego miejsca Matka Boża została z duszą i ciałem wzięta do nieba. Odwiedziliśmy także Instytut Yad Vashem, w którym upamiętniono ofiary Shoah, a także wszystkich tych, którzy pomogli przetrwać Żydom okres zagłady – Sprawiedliwych wśród narodów świata. Jest wśród nich bardzo wielu Polaków. W sali pamięci, która jest także wyjątkową synagogą upamiętniającą ofiary holocaustu, modliliśmy się za 33 polskich kapłanów, którzy zostali zamordowani przez nazistów w odwecie za pomoc Żydom. Dalej udaliśmy się do Ain Kaarem, czyli miejsca spotkania Maryi i św. Elżbiety oraz narodzenia św. Jana Chrzciciela. Zbudowano tu dwa kościoły upamiętniające te wydarzenia. Związane są z nimi dwa ewangelijne teksty, antyki: „Błogosławiony Pan Bóg Izraela” oraz „Wielbi dusza moja Panna”. Pobytem w Ain Kaarem  zakończył się kolejny dzień naszego pielgrzymowania po Ziemi Świętej.

 

Ks. Krzysztof Stawski

 

Polecamy