poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.

Wągrowiec: inauguracja Pól Nadziei

Przed Hospicjum Miłosiernego Samarytanina zakwitną Żonkilowe Pola Nadziei. Cebulki kwiatów posadzono 4 października, inaugurując w ten sposób jubileuszową dziesiątą edycję kampanii „Hospicjum to też życie”.

 

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych oraz młodzież z miejscowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Obecny był również ks. prałat Andrzej Rygielski, prezes Stowarzyszenia im. ks. J. N. Musolffa, które prowadzi wągrowieckie Hospicjum Miłosiernego Samarytanina. Kapłan podkreślił, że kwiaty nadziei, które zasadzono na symbolicznym polu, mają stanowić zachętę do zagospodarowania w ludzkich sercach przestrzeni, w której, jak żonkile, kwitnąć będzie miłość i nadzieja dla drugiego człowieka. Ks. Rygielski podziękował również wszystkim obecnym za zaangażowanie i zrozumienie idei hospicjum, przypominając słowa bł. Jana Pawła II, że „w każdym człowieku tkwi dobro i mądrość należy je tylko umieć wyszukać”.

 

Pola Nadziei to program stworzony 60 lat temu przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, która pomaga nieuleczalnie chorym na raka. Jego celem jest pozyskanie środków na potrzeby hospicjów i propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie. Organizatorem i koordynatorem akcji w Polsce jest Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Dlaczego wybrano żonkile? Kwiat ten już w czasach starożytnych był symbolem nadziei na nowe życie, na odrodzenie. Dzisiaj żonkil jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. W tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią.

 

Co roku w październiku z okazji Międzynarodowego Dnia Opieki Hospicyjnej, w geście solidarności z osobami znajdującym się w terminalnym okresie choroby nowotworowej, w wielu miejscach na świecie, tysiące ludzi sadzi żonkile, propagując zasady opieki paliatywnej poprzez edukację społeczną oraz kwestując na rzecz hospicjów. Ogólnopolska Kampania Pól Nadziei rozpoczyna się w jesieni  uroczystym tworzeniem pól, ogrodów lub kwietników żonkilowych w wielu miastach w Polsce. Żonkile są sadzone przez gości honorowych, wolontariuszy hospicyjnych oraz młodzież i dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów czy liceów. Każde miejsce jest dobre - okolice urzędów, szkół i przedszkoli, kościołów czy parków. Akcja ma wymiar społeczny. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy – głównie osób młodych – dzieci i młodzieży szkolnej, rośnie w społeczeństwie świadomość potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym. Akcja „Pola nadziei”, to nie tylko sadzenie żonkili, to również akcja edukacyjno-szkoleniowa, dzięki której w kolejnych szkołach powstają grupy charytatywne, które opiekują się chorymi lub tworzą grupy wolontariuszy niemedycznych. Wszystkie osoby chętne i zainteresowane współpracą z Hospicjum, mogą wziąć udział w szkoleniach przygotowujących do pomocy osobom obłożnie chorym.

 

Fot. S. Owsianny

Polecamy