poniedziałek, 25 maja 2020 r.

966-2016 wspólne obchody

Wielkopolska będzie wspólnie świętować 1050. rocznicę Chrztu Polski. W październiku podpisany zostanie specjalny list intencyjny, w którym arcybiskupi gnieźnieński i poznański, a także przedstawiciele władz samorządowych i państwowych zadeklarują gotowość współorganizowania jubileuszowych uroczystości.

 

Rozmowy nt. wspólnych obchodów już trwają. Jak informuje biorący w nich udział bp Krzysztof Wętkowski z Gniezna, przygotowania nabiorą konkretniejszego kształtu po 22 października, kiedy zainteresowane strony podpiszą specjalny list intencyjny o wspólnej organizacji obchodów.

 

List podpiszą ordynariusze archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej, wojewoda wielkopolski, marszałek województwa wielkopolskiego, prezydenci Gniezna i Poznania, starostwie powiatów gnieźnieńskiego i poznańskiego oraz przedstawiciele Narodowego Centrum Kultury, które wesprze organizację uroczystości finansowo.

 

„Listem tym powołany zostanie oficjalnie Komitet Organizacyjny Obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, który będzie koordynował wspólne przygotowanie uroczystości religijnych, naukowych, kulturalnych i społecznych” – tłumaczy bp Wętkowski.

 

Uruchomiona zostanie także specjalna strona internetowa obchodów oraz wybrane ich hasło i logo. Uroczystości – jak dodaje bp Wętkowski – odbywać się będą nie tylko w Gnieźnie i w Poznaniu. Ważnym miejscem będzie także Ostrów Lednicki i Pola Lednickie, gdzie rokrocznie gromadzi się młodzież z całej Polski. Punktem kulminacyjnych jubileuszowych uroczystości będzie oczywiście wizyta papieża Franciszka, który – jak ma nadzieję bp Wętkowski – przychyli się do propozycji polskich biskupów i odwiedzi zarówno Gniezno, jak i Poznań.

 

bgk KAI

 

Polecamy