piątek, 29 maja 2020 r.

Abp Kowalczyk w zespole ds. papieskiej wizyty

Biskupi obradujący 26 sierpnia na Jasnej Górze powołali Ogólnopolski Zespół ds. Wizyty Ojca Świętego w czasie ŚDM 2016. W jego skład wszedł m.in. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Gniezno będzie także jednym z miejsc dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II.

 

Decyzją Rady Biskupów Diecezjalnych na czele wspomnianego zespołu stanie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Obok Prymasa Polski do gremium tego powołano także przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika, metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo, sekretarza Episkopatu Polski bp. Wojciecha Polaka oraz biskupa radomskiego Henryka Tomasika, który od lat jest krajowym delegatem Episkopatu ds. Światowych Dni Młodzieży.

 

W najbliższych miesiącach członkowie zespołu spotkają się z Prezydentem RP oraz przedstawicielami polskich władz w celu omówienia najważniejszych kwestii dotyczących ŚDM i wizyty papieża Franciszka. Można się spodziewać, że młodzi katolicy z całego świata przyjadą do Polski w drugiej połowie lipca. Duchowe przygotowania do tego wydarzenia rozpocznie wędrówka krzyża Światowych Dni Młodzieży poprzez wszystkie polskie diecezje. Krzyż ten papież Franciszek przekaże Kościołowi w Polsce w Niedzielę Palmową 13 kwietnia przyszłego roku. W każdej polskiej diecezji krzyż będzie przebywać około 20 dni.

 

Podczas obrad biskupi ustalili także program dziękczynienia za kanonizację papieża Jana Pawła II. Obchody odbędą się w Gnieźnie podczas przyszłorocznych uroczystości świętowojciechowych, 3 maja na Jasnej Górze, 8 maja w Krakowie i 1 czerwca w Warszawie.

 

 

Fot. BPJG / Marek Kępiński

Polecamy