poniedziałek, 25 maja 2020 r.

Daliście piękne świadectwo wiary

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przewodniczył 5 sierpnia Mszy św. na zakończenie Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. „W trudzie i radości codziennej wędrówki, modlitewnym skupieniu, życzliwości wobec braci i sióstr, daliście piękne świadectwo wiary i miłości bliźniego” – mówił metropolita gnieźnieński.   

 

W homilii abp Józef Kowalczyk nawiązał do hasła przewodniego pielgrzymki „Wiem, Komu uwierzyłem” przypominając, że miało ono zachęcić pątników do refleksji nad rzeczywistością wiary w jej różnych wymiarach. Przypominając tematy rozważań z poszczególnych dni prosił, by uczestnicy pielgrzymki zastanowili się nad tym, jak wykorzystali jej czas.

 

„Wiecie doskonale, jak łatwo przeoczyć szanse, które daje człowiekowi Pan Bóg? Jak łatwo odsunąć je na bok. Teraz przyszła pora, by się z samym sobą rozliczyć i zadać sobie to najważniejsze pytanie: czy rzeczywiście wiem, Komu uwierzyłem? Czy swoimi wyborami – tymi w drodze, ale i tymi w codziennym życiu – dałem świadectwo, że Ten, któremu uwierzyłem to żyjący Chrystus?” – mówił Prymas.

 

Podkreślił również, że zacząć należy od pytania fundamentalnego Czy ja wierzę w Boga, który jest? „Bo przecież On jest niezależnie od Tego, czy człowiek w Niego wierzy, czy nie. Pytanie, czy ja w to wierzę?” – podkreślił hierarcha tłumacząc, że dojrzała i autentyczna relacja z Panem Bogiem musi zacząć się od takiego właśnie osobistego zmierzenia się człowieka z pytaniem, czy Bóg istnieje. Odpowiedź na to pytanie – dodał – „ma fundamentalne znaczenie dla życia człowieka, wyznacza jego sens i treść”.

 

Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej rozpoczęła się oficjalnie 28 lipca, kiedy z Gniezna wyruszyły grupy kolorowe. Grupy promieniste wędrowały jak co roku własnymi trasami ustalonymi przez lata. Wszystkich pielgrzymów łączył wspólny program i hasło zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Tymoteusza „Wiem, Komu uwierzyłem”.

 

W tym roku po raz pierwszy wszystkie grupy weszły na jasnogórski szczyt w ten sam dzień – 5 sierpnia. Dotąd wejście rozłożone było na dwa dni. Wszystkie uczestniczyły także w obrzędzie złożenia pielgrzymkowego krzyża, którego części wieloletnim zwyczajem niosły do Częstochowy grupy promieniste. Włączając się w tą tradycję grupy kolorowe po raz pierwszy niosły pasyjkę. Łącznie na Jasną Górę pielgrzymowało w tym roku ponad 1,5 tysiąca pątników z archidiecezji gnieźnieńskiej.

 

bgk KAI
Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry/M.Kępiński

Polecamy