czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Gniezno: dziecko w Oknie Życia

W poniedziałek 26 sierpnia o godz. 23.30 w gnieźnieńskim Oknie Życia znaleziono chłopca. Jest zdrowy, waży 3,14 kg. Został przyniesiony mniej więcej 2 godziny po porodzie. To pierwsze dziecko w gnieźnieńskim Oknie Życia. 

 

O pozostawieniu dziecka zawiadomił siostry szarytki alarm. Pozostawiony noworodek były umyty i owinięty w czysty ręcznik, nie miał odciętej pępowiny. Lekarze oceniają stan dziecka jako bardzo dobry. Przy dziecku nie znaleziono żadnego listu ani innej osobistej rzeczy. Niemniej list, który leży w Oknie Życia i jest skierowany do matki był otwarty, a to każe przypuszczać, że osoba, która dziecko przyniosła go przeczytała. Siostry pytane o wczorajsze wydarzenia i towarzyszące im uczucia przyznają zgodnie, że czują przede wszystkim wzruszenie i wdzięczność za uratowane życie. „To wielka radość, że ocalone zostało ludzkie życie. Dziękujemy za to Bogu i cieszymy się ogromnie” – powiedziała s. Anna Głyżewska. „Nawet gdyby już żadne inne dziecko nie miało się znaleźć w tym oknie to jedno uratowane pokazuje, że był sens je otwierać” – dodała s. Bogumiła Ławniczak.

 

Po znalezieniu dziecka siostry zgodnie z procedurą zawiadomiły Pogotowie Ratunkowe, Policję, Sąd Rodzinny i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Noworodek został przewieziony do szpitala, gdzie zbadali go lekarze. Rodzice mają 6 tygodni na zmianę decyzji. Okno Życia funkcjonuje w Gnieźnie od marca ubiegłego roku w Domu Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Jest pierwszym w archidiecezji gnieźnieńskiej i 46 w Polsce. Pozostawiony w nim chłopczyk jest 66. niemowlakiem ocalonym dzięki Oknu Życia.

 

bgk KAI

Polecamy