niedziela, 7 czerwca 2020 r.

Gniezno: remont u franciszkanów (video)

W XIII-wiecznym kościele ojców franciszkanów w Gnieźnie trwają prace remontowe i konserwatorskie. Odnawiany jest m.in. ołtarz główny oraz zabytkowe witraże, które po raz ostatni zostały poddane konserwacji w latach 30-tych ubiegłego wieku.

 

Jak informuje o. Jacek Korsak OFM Conv., gwardian i proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP, prace prowadzone są zarówno w świątyni, jak i na zewnątrz, także przy klasztorze. Konserwacji i renowacji poddawane są m.in. witraże, które nie były remontowane od lat 30-tych ubiegłego wieku. Dawną świetność odzyska również ołtarz główny, któremu specjaliści przywrócą pierwotną kolorystykę. „Ołtarz był kolorowy, barwny, zbudowany dla Matki Bożej. Później, zapewne ze względów oszczędnościowych, został pomalowany na jeden kolor” – mówi o. Korsak. Renowacja ołtarza i witraży to nie koniec prac. Remontu wymagają także m.in. ołtarze boczne i ściany.

 

 

Gnieźnieński klasztor ojców franciszkanów jest historycznie najstarszym w prowincji gdańskiej. Franciszkanie przybyli do Gniezna w 1259 roku z inicjatywy księcia kalisko-gnieźnieńskiego Bolesława Pobożnego oraz jego żony bł. Jolenty. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1270 roku, a 9 lat później miała miejsce uroczysta konsekracja. Świątynia od początku nosi wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

 

Franciszkanie posługiwali w Gnieźnie nieprzerwanie do 1836 roku, gdy rząd pruski zarządził kasatę klasztoru. Przez blisko wiek kościołem zakonników opiekowali się proboszczowie pobliskiej fary, budynek klasztorny natomiast najpierw oddano wojsku, a później wystawiono na licytację. Wykupem interesowali się Żydzi, którzy chcieli urządzić w nim browar. Gnieźnianie nie dopuścili jednak do tego. Ostatecznie budynek wykupiło miasto i urządziło w nim szkołę. Franciszkanie wrócili do Gniezna w 1928 roku. Oddano im kościół i kilka cel w klasztorze, w którym nadal funkcjonowała szkoła. Arcybiskup gnieźnieński kard. August Hlond przydzielił im także parafię. Tuż przed wybuchem wojny w 1939 roku franciszkanie wykupili od miasta swój klasztor, ale już nie zdołali do niego wejść - w listopadzie 1939 roku zostali wyrzuceni przez okupanta z Gniezna i z Wielkopolski. Wrócili w 1945 roku.

 

W ołtarzu głównym franciszkańskiej świątyni znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna. Koronacji wizerunku dokonał bł. Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Ojczyzny w 1997 roku. W ołtarzu bocznym natomiast znajdują się relikwie bł. Jolenty, która wraz z mężem księciem Bolesławem Pobożnym sprowadziła franciszkanów do Gniezna. Po jego śmierci wyjechała na krótko na dwór swojej siostry Kingi do Krakowa. Powróciła do Gniezna w 1284 i zamieszkała jako mniszka w miejscowym klasztorze klarysek, gdzie zmarła ok. 1300 roku.

 

bgk KAI

Polecamy