niedziela, 7 czerwca 2020 r.

"Moją polityką jest miłość"

Katedra gnieźnieńska jest kolejnym miejscem, w którym gości wystawa poświęcona św. Urszuli Ledóchowskiej, założycielce Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Ekspozycję otworzył w sobotę 10 sierpnia Prymas Polski abp. Józef Kowalczyk. Będzie czynna do 11 września. 

 

„Cieszę się, że św. Urszula trafiła do katedry gnieźnieńskiej, z którą jest związana poprzez osobę swojego stryja, abp. Mieczysława Ledóchowskiego, którego serce tutaj spoczywa. Mam nadzieję, że ta skromna ekspozycja będzie zachętą do bliższego poznania św. Urszuli, zaprzyjaźnienia się z nią i skorzystania z jej przykładu, a także wstawiennictwa” – mówiła s. Małgorzata Krupecka SJK, współautorka wystawy.

 

Radość z prezentacji ekspozycji w katedrze gnieźnieńskiej wyraził także abp. Józef Kowalczyk, który wspólnie z proboszczem i kustoszem katedry ks. kan. Janem Kasprowiczem dokonał jej oficjalnego otwarcia. Jak mówił, św. Urszula Ledóchowska może być wzorem i przykładem dla współczesnego człowieka jak mimo różnych kolei losu i życiowych zawirowań pozostać wiernym swojej wierze i tożsamości.

 

Wystawa „Moją polityką jest miłość. Św. Urszula – Julia Maria hr. Ledóchowska (1865-1939)” przygotowana została przez Muzeum Historyczne w Warszawie i Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Inspiracją do jej zorganizowania było podjęcie przez Senat RP 5 marca 2009 roku uchwały „w sprawie uczczenia 70. rocznicy śmierci św. Urszuli Ledóchowskiej i uznania jej za wzór patriotki”.

 

Wystawa została zbudowana wokół wypowiedzi bł. Jana Pawła II o św. Urszuli, z szerokim uwzględnieniem myśli patriotyczno-społecznych świętej i szczegółowym kalendarium, uwypuklającym jej wszechstronną działalność poświęconą – jak stwierdził Senat – „Bogu, Ojczyźnie i człowiekowi”.

 

Katedra gnieźnieńska jest kolejnym miejscem prezentacji wystawy. Od 2009 roku była eksponowana w ponad 40 miejscach m.in. w Senacie RP, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, bazylice archikatedralnej w Łodzi, Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz wielu innych kościołach, muzeach, centrach kultury i seminariach w całej Polsce. W Gnieźnie ekspozycję oglądać będzie można do 11 września.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

O św. Urszuli Ledóchowskiej TUTAJ

Polecamy