poniedziałek, 1 czerwca 2020 r.

PPAG: pielgrzymi u Matki (video)

Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej dotarła do celu. 5 sierpnia grupy kolorowe i promieniste stanęły u stóp jasnogórskiego sanktuarium, gdzie witał je Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Wspólnie z nim pątnicy złożyli niesione wieloletnim zwyczajem części krzyża, a później pokłonili się Matce Bożej.  

 

W tym roku po raz pierwszy grupy kolorowe i promieniste weszły na Jasną Górę wspólnie, jednego dnia. Utrudzonych, ale i szczęśliwych pielgrzymów witał abp Józef Kowalczyk. Jak przyznał, w dniu rozpoczęcia pielgrzymki modlił się u grobu bł. Jana Pawła II w Rzymie za wszystkich pątników, aby szczęśliwie przebyli ten długi szlak. Wyraził również radość, że u kresu drogi może wspólnie z nimi dziękować za wszystko, co w drodze do Jasnogórskiej Pani przeżyli. "Robiłem wszystko, aby tu dzisiaj być i powitać pielgrzymów. Nasze modlitwy są często żebrzące, błagalne, mało dziękczynne, a przecież ile dobra doznajemy wszyscy mimo takich czy innych trudności. Cieszę się, że dziś możemy wspólnie Panu Bogu dziękować nie tylko za zakończenie pielgrzymki, ale za wszystko, co stało się udziałem Polaków w przeszłości, ale także za to, co przed nami, za kolejne Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Polsce” – powiedział abp Kowalczyk.

 

Wspólnie z Prymasem pątników witali: kierownik pielgrzymki ks. Dariusz Żochowski, zastępca ks. Piotr Szymkowiak, ojciec duchowny ks. Marcin Kulczynski, księża proboszczowie, najbliżsi i parafianie. U stóp jasnogrskich wałów pątnicy złożyli w całość cząski krzyża niesione przez poszczególne grupy promieniste. W obrzędzie tym po raz pierwszy uczestniczyły grupy kolorowe, które niosły pasyjkę. Później pątnicy modlili się w kaplicy cudownego obrazu ofiarowując Matce Bożej swój trud, cierpienie i prosząc w przyniesionych intencjach.

 

Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej wyruszyła 28 lipca (grupy kolorowe). Pielgrzymi pokonali blisko 300 kilometrów, w tym roku szczególnie trudnych, bo naznaczonych dotkliwymi upałami i burzami. W drodze towarzyszyły im słowa św. Pawła z Listu do Tymoteusza „Wiem, Komu uwierzyłem” oraz wizerunek twarzy Jezusa z Całunu Turyńskiego. Łącznie z archidiecezji gnieźnieńskiej pielgrzymowało na Jasną Górę 1507 osób w 27 grupach kolorowych i promienistych. Szło  37 kapłanów, 20 kleryków i 8 sióstr zakonnych. Najstarszy pątnik miał 80 lat, najmłodszy rok. Na Jasną Górę dotarła także pielgrzymka rowerowa ze Strzelna.

 

bgk KAI
Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry/M.Kępiński

więcej zdjęć www.jasnagora.com


 

 

Polecamy