poniedziałek, 1 czerwca 2020 r.

Słupca świętowała

W Słupcy odbyły się doroczne Wawrzynki poświęcone patronowi miasta św. Wawrzyńcowi. W tym roku uroczystość połączono z dziękczynieniem za 80-lecie  obecności w Słupcy sióstr ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

 

Obchody rozpoczęły się 9 sierpnia, w przeddzień wspomnienia św. Wawrzyńca. Mieszkańcy miasta i zaproszeni goście zebrali się pod kolumną św. Wawrzyńca, aby wspólnie z patronem (któremu towarzyszyli strażacy z PSP Słupca) świętować Dni Miasta i jubileusz sióstr sercanek. W sposób szczególny wspominano s. Koletę, której charyzmę i dobroć dobrze pamiętają starsi mieszkańcy miasta. „Dziękujemy Opatrzności za tego człowieka z początków chrześcijaństwa, którego świadectwo życia ciągle nas inspiruje. Ale wawrzyńcowa wigilia jest także okazją do przypomnienia ludzi z nowożytnej historii naszego miasta, którzy żyli i działali na miarę św. Wawrzyńca” – mówił ks. Jan Kwiatkowski inicjator dorocznego świętowania.

 

Wzorem lat ubiegłych ulicami miasta przeszła procesja, która w tym roku zatrzymała się przy domostwie sióstr sercanek, gdzie przypomniano historię ich obecności i działalności w Słupcy. W sposób szczególny zaakcentowano życie s. Kolety, która przybyła do Słupcy jako jedna z pierwszych i na trwałe wpisała się w dzieje miasta. Następnie wszyscy przeszli do kościoła pw. św. Wawrzyńca, gdzie uczestniczyli w nieszporach, którym przewodniczył proboszcz i kustosz gnieźnieńskiej katedry ks. kan. Jan Kasprowicz. W nabożeństwie uczestniczyli także zaprzyjaźnieni ze Słupcą salezjanie z Lądu. Sobotnie świętowanie zakończyło spotkanie na Rynku i spektakl muzyki i ognia.

 

W niedzielę 10 sierpnia uroczystości odpustowe rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. Henryka Kaczmarka – proboszcza parafii pw. MB Częstochowskiej w Ostrowitem. W darze ofiarnym złożono m.in. chleb, który został rozdzielony pomiędzy przedstawicieli parafialnych oddziałów Caritas i Stowarzyszenia im. św. Brata Alberta. Siostry sercanki zaniosły do ołtarza ciasteczka w kształcie serc – podobne co roku otrzymają wszystkie słupeckie przedszkolaki rozpoczynające nowy rok szkolny. Oprawę muzyczną Eucharystii przygotowała Orkiestra Dęta OSP Słupca oraz Miejski Chór Kanon. Po południu, podczas tradycyjnych XV Spotkań Odpustowych, przy Muzeum Regionalnym został posadzony krzew wawrzynu, który otrzymał imię „Wawrzyn s. Kolety”. Publiczność mogła także oglądać wystawę plenerową  „Początek…” w 80. rocznicę przybycia Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego do Słupcy (1933-2013). Na uroczystość przybyły słupeckie sercanki oraz Matka Prowincjalna. Ważnym punktem Odpustowych Spotkań było również wręczenie statuetek św. Wawrzyńca. W tym roku laureatem tego szczególnego wyróżnienia został m.in. ks. Jan Kwiatkowski.

 

O sercankach w Słupcy w najbowszym "Przewodniku Katolickim"

 

Fot. K. Rybicka

Polecamy