niedziela, 7 czerwca 2020 r.

Strzyżewo Smykowe: strażacy patronowi (video)

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk spotkał się 31 sierpnia w Strzyżewie Smykowym ze strażakami z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Okazją było poświęcenie kapliczki św. Floriana, która stanęła przy tamtejszej remizie.

 

Kapliczka została ufundowana przez Prezydenta Gniezna Jacka Kowalskiego, wójta gminy Gniezno Włodzimierza Lemana oraz Rafała Dymczyka. Figurę świętego wykonał osobiście prezes OSP w Strzyżewie Smykowym Ryszard Szubert.

 

„Ochotnicza Straż Pożarna jest jedną z tych organizacji, którą pamiętam z lat dziecinnych. I tak jak mundury Wehrmachtu czy innych sił inwazyjnych – a w pewnym momencie naszej historii także naszych policjantów – budziły lęk, tak mundur strażacki zapisał się w pamięci mojej i mojego pokolenia jako mundur tych, którzy bezinteresownie pomagają człowiekowi w nieszczęściu. Jeśli chcielibyśmy szukać w Polsce struktur, które mają u podstaw bezinteresowną miłość i solidarność ludzką, to znajdziemy je właśnie w Ochotniczej Straży Pożarnej” – mówił abp Kowalczyk.

 

Metropolita gnieźnieński podziękował również strażakom za bezinteresowną służbę bliźnim w potrzebie, a fundatorom i wykonawcom kapliczki za piękną inicjatywę. Strażacy nie pozostali dłużni i odwdzięczyli się Prymasowi szczególnym upominkiem – oryginalnym hełmem strażackim, który Prymas nie omieszkał od razu przymierzyć.

 

 

Fot. M. Zych

Polecamy