poniedziałek, 1 czerwca 2020 r.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP (video)

„Walka Smoka z Niewiastą to walka Szatana z Kościołem i jego dziećmi. Ta walka to nasze zmaganie z cierpieniem, śmiercią, grzechem, ale to również walka prowadzona indywidualnie czy instytucjonalnie z Kościołem i jego pasterzami” – mówił 15 sierpnia w katedrze gnieźnieńskiej Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

 

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. z okazji uroczystości Wniebowzięcia NMP. To święto patronalne bazyliki prymasowskiej, której Najświętsza Maryja Panna Wniebowzięta patronuje. W homilii abp Kowalczyk podkreślił, że „Niewiasta obleczona w słońce” z czytanej dziś Apokalipsy św. Jana jest zapowiedzią Maryi, ale jest również zapowiedzią Kościoła, który „przez chrzest nieustannie rodzi swoje dzieci do nowego życia”.

 

Opisana przez apostoła walka Smoka z Niewiastą – mówił Prymas – to walka szatana z Kościołem i jego dziećmi, ale to także „walka prowadzona indywidualnie czy instytucjonalnie z Kościołem i jego pasterzami”, którą widać „w rosnącej niechęci, a nawet nienawiści pewnych środowisk w świecie, w Europie i w naszej Ojczyźnie do Kościoła Chrystusowego”. „Wszyscy jesteśmy świadkami tej walki oraz rosnącego w ostatnim czasie antyklerykalizmu” – stwierdził Prymas, podkreślając, że „mimo różnych zawirowań dziejowych i ataków, Kościół spoczywa bezpieczny w ręku Boga”.

 

 

Abp Kowalczyk przypomniał również, że uroczystość ku czci Matki Bożej Wniebowziętej to w polskiej tradycji także Święto Wojska Polskiego, które w okresie II Rzeczypospolitej obchodzono na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku. W czasie PRL zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego, który był dla wielu Polaków nie do przyjęcia ze względów moralnych i politycznych. W środowiskach wojskowych i w kręgach kombatanckich, w tym również na forum Sejmu, wskazywano na potrzebę ustanowienia Dnia Wojska Polskiego w terminie akceptowanym przez Siły Zbrojne i cały naród. Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody Święto Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia.

 

„Dziękujemy dziś Panu Bogu za niezliczone rzesze ludzi, zwłaszcza ludzi młodych, którzy na ołtarzu wolności Ojczyzny złożyli nie tylko swoją młodość, zdrowie, życiowe plany i marzenia, ale i swoje życie. Dziękujemy dziś Maryi, Matce naszej, za wolną Ojczyznę i prosimy, byśmy dobrze potrafili korzystać z tego daru, który został okupiony krwią tylu naszych rodaków” – mówił Prymas Polski.

 

bgk KAI
Fot. J. Andrzejewski

Polecamy