czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Żnin: 40-lecie parafii

Wspólnota parafialna pw. NMP Królowej Polski świętowała 40. rocznicę istnienia. Historia tego miejsca jest jednak znacznie dłuższa i sięga XIV wieku, kiedy w miejscu dzisiejszego stanął klasztor dominikański zbudowany z fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława.

 

Rocznicowe uroczystości odbyły się 4 sierpnia. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. kan. Jan Kasprowicz, proboszcz i kustosz gnieźnieńskiej katedry. W homilii nawiązał do trwających kilka lat prac remontowych, które miały przywrócić kościołowi pierwotny wygląd dostosowując go jednocześnie do wymogów świątyni katolickiej, a które – jak podkreślił – wymagały wielkiej odwagi i mądrości.  „Dziś jest to perła, ale nie martwa, lecz nieustannie pulsująca” – mówił.

 

W uroczystości uczestniczyli licznie wierni, kapłani, przedstawiciele lokalnych władz, członkowie stowarzyszeń i organizacji kościelnych oraz konserwatorzy i wykonawcy prac remontowych i rewitalizacyjnych. Ich cel i zakres został doceniony nie tylko przez miejscowych. W 2010 roku proboszcz parafii ks. Stanisław Talaczyński otrzymał nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku” w kategorii obiekty sakralne. Generalny remont przeszły również zabytkowe organy. W trakcie prac okazało się, że instrument jest niemalże równolatkiem kościoła. Został zbudowany przed wiekiem przez firmę organmistrzowską Paula Voelknera. Dawny blask przywróciła mu firma organmistrzowska Marka Cepke z Wronek, a renowacji i  konserwacji szafy organowej dokonał konserwator Solida Lim z Torunia, który prowadził także prace konserwatorskie w świątyni. W niedzielę organy zabrzmiały po raz pierwszy po dłuższej przerwie. Parafianie i goście mieli okazję wysłuchać koncertu muzyków z Gniezna, Żnina, Poznania i Berlina, który zainaugurował Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej dedykowany dobrodziejom, ofiarodawcom, wykonawcom i wszystkim zaangażowanym w remont instrumentu i świątyni. Kolejne koncerty odbędą się w cztery kolejne soboty sierpnia. Na finał zaśpiewają Poznańskie Słowiki.

Program Festiwalu

 

Parafię pw. NMP Krolowej Polski erygował 6 sierpnia 1973 roku kard. Stefan Wyszyński. Historia tego miejsca jest jednak znacznie dłuższa. W XIV wieku, w miejscu, w który dziś stoi kościół zbudowano klasztor dominikanów. Zakonnicy mieszkali w Żninie do przełomu XVIII i XIX wieku. W 1830 roku w miejscu klasztornego kościoła stanął kościół ewangelicki. Kolejny, obszerniejszy zbudowano w 1909 roku i ten zachował się do dziś. Katolikom został przekazany w 1945 roku. Pierwszym proboszczem parafii  został ks. Benedykt Domek. Kolejnymi byli ks. Władysław Dopierała, ks. Jan Tadych i ks. Jan Janik. Obecny proboszcz ks. Stanisław Talaczyński posługuje w Żninie od 2001 roku.

 

Fot. M. Białkowska

 

Polecamy