środa, 29 stycznia 2020 r.

Dożynki w Kowalewie i Gościeszynie

W święto Matki Bożej Siewnej dziękowano za plony w Kowalewie i Gościeszynie. Modlitewnemu dziękczynieniu za Bożą hojność towarzyszyło podziękowanie rolnikom za codzienny trud pracy na roli. Nie zabrakło także wspólnej zabawy.

 

Powiatowe uroczystości dożynkowe w Kowalewie zainaugurowała Msza św. sprawowana w kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła pod przewodnictwem ks. dr. Zenona Klawikowskiego z salezjańskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Lądzie n. Wartą. Eucharystię koncelebrowali proboszcz parafii ks. Stefan Sztuba oraz ks. Bolesław Leciej, który wygłosił homilię. Jak mówił, jako społeczeństwo nie zdajemy sobie często sprawy z ciągłego wzrostu cen nawozów, paliw, środków ochrony roślin, a z drugiej strony ze spadku dochodowości pracy rolnika. Ceny sprzedawanych przez niego produktów są często niższe niż koszty produkcji. „Taka sytuacja uderza przede wszystkim w małych i średnich rolników, zagrażając ich egzystencji. Dzieci w rodzinach rolniczych często nie widzą dla siebie przyszłości, pojawia się zatem problem następców. Polska ziemia jest wysprzedawana w obce ręce, a to oznacza zagrożenie naszej niepodległości i wolności. Naród jest wolny i niezależny na tyle, ile ma swojej ziemi. Ziemia to nie tylko wartość materialna, ale także jakość życia, zupełnie inna niż banki i fabryki. Sprzedając obcym ziemię sprzedaje się im cząstkę Ojczyzny, jej wolności i niepodległości – przestrzegał ks. Leciej. W darze ołtarza, gospodarze dożynek przynieśli Mszał, by służył kowalewskiej parafii. Księga liturgiczna i ziarno pod zasiew zostały poświęcone na zakończenie modlitewnego zgromadzenia.

 

Za plony dziękowała także parafia w Gościeszynie, gdzie uroczystości dożynkowe połączono tradycyjnie z odpustem parafialnym. Do kościoła delegacje poszczególnych wsi przyjechały bryczkami. Przed świątynią starostowie dożynek wręczyli proboszczowi ks. Henrykowi Sawińskiemu bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki. Wspólnej modlitwie dziękczynnej przewodniczył ks. Stanisław Talaczyński, proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Żninie, który poświęcił także przyniesione do ołtarza wieńce dożynkowe.

 

Fot. K. Rybicka, W. Żuk

Polecamy