piątek, 18 września 2020 r.

Gniezno: pożegnanie ze św. Urszulą

Wieczorną Mszą św. sprawowaną 11 września w katedrze gnieźnieńskiej zakończyła się trwająca blisko miesiąc prezentacja wystawy poświęconej św. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki zgromadzenia urszulanek szarych. Teraz ekspozycję obejrzą mieszkańcy Jarosławia.

 

We wspólnej modlitwie uczestniczyły m.in. urszulanki posługujące w parafii pw. Świętego Ducha we Wrześni, które obchodzą w tym roku półwiecze obecności w tym mieście. Wspólnie z siostrami przyjechały dziewczęta z Chóru „Sursum Corda”, które wspólnie z organistą Andrzejem Jorasem oraz skrzypaczkami ze Scholi o. Pio przygotowały oprawę muzyczną liturgii. Osobę i dzieło św. Urszuli Ledóchowskiej, zwłaszcza pozostawione przez nią dziedzictwo pedagogiczne, przypomniała przed Eucharystią s. Danuta Pusty, koordynatorka Eucharystycznego Ruchu Młodych. Z uczestnikami Mszy św. spotkali się także ks. Zbigniew Przybylski, kanclerz gnieźnieńskiej Kurii oraz Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, który zwrócił uwagę na wielkie zasługi św. Urszuli w wychowaniu dzieci i młodzieży. Wskazał także na patriotyczny wymiar jej działalności przypominając o współpracy założycielki urszulanek z Ignacym Paderewskim i Henrykiem Sienkiewiczem w ramach Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce założonym w szwajcarskim Vevey.

 

Wystawa „Moją polityką jest miłość. Św. Urszula – Julia Maria hr. Ledóchowska (1865-1939)” przygotowana została przez Muzeum Historyczne w Warszawie i Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Inspiracją do jej zorganizowania było podjęcie przez Senat RP 5 marca 2009 roku uchwały „w sprawie uczczenia 70. rocznicy śmierci św. Urszuli Ledóchowskiej i uznania jej za wzór patriotki”. Katedra gnieźnieńska była jednym z ponad 40 miejsc, w których ekspozycja była prezentowana. Miejscem szczególnym, w bazylice bowiem złożono serce abp. Mieczysława Ledóchowskiego, stryja św. Urszuli. Tutaj również znajdują się relikwie bł. Jana Pawła II, który sprowadził ciało Matki do Polski.

Polecamy