piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Módlmy się o pokój w Syrii

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk w odpowiedzi na wezwanie papieża Franciszka apeluje do wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej i wszystkich Polaków o solidarność ludzką i modlitwę w intencji pokoju w udręczonej wojną Syrii. „Giną ludzie, giną dzieci, w setkach tysięcy. Nie możemy być na to obojętni” – mówił metropolita gnieźnieński.

 

Abp Kowalczyk przesłał do parafii archidiecezji gnieźnieńskiej specjalny komunikat, w którym prosi wspólnoty parafialne i przedstawicieli życia charyzmatycznego o solidarność z Ojcem Świętym i podjęcie modlitwy oraz postu w intencji pokoju w Syrii. Metropolita gnieźnieński zaapelował o to także za pośrednictwem mediów.„Słyszeliśmy wszyscy apel papieża Franciszka zaniepokojonego wydarzeniami na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Syrii, gdzie giną niewinni ludzie, także dzieci. Jesteśmy tym wszystkim zaniepokojeni i solidaryzujemy się z głosem papieża, prosząc, ażeby zwyciężyła droga dialogu, porozumienia i ustępstw, aby zaistniał tam upragniony pokój” – powiedział abp Kowalczyk.

 

Przypomniał także, że słowo pokój wypowiadane jest przez ludy Bliskiego Wschodu jako pozdrowienie i ma podobne brzmienie: shalom po hebrajsku, salam po arabsku. „Niech stanie się ono nie tylko pragnieniem i formalnym przywitaniem, ale rzeczywistością, tak bardzo upragnioną przez ludy i narody żyjące w tamtej szerokości geograficznej” – mówił Prymas.

 

Podkreślił również, że sprawa pokoju na świecie zależy od zaangażowania każdego człowieka i że w obecnej sytuacji potrzebny jest łańcuch ludzi dobrej woli. „My, na miarę naszych możliwości, poprzez modlitwę, post i solidarność ludzką w jakiejkolwiek innej formie wyrażamy nasze zatroskanie i wolę przyczynienia się do zaistnienia pokoju w tamtym obszarze. Niech nasze czuwanie z Następcą św. Piotra będzie wyrazem solidarności z udręczonym narodem syryjskim i wkładem w budowanie pokoju na świecie” – podkreślił abp Kowalczyk.

 

Specjalny dzień postu i modlitwy o pokój w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie odbędzie się w najbliższą sobotę, 7 września. Tego dnia , od godziny 19.00 do północy papież Franciszek będzie przewodniczyć czuwaniu modlitewnemu na Palcu św. Piotra. W łączności z Ojcem Świętym będą się modlili wierni na całym świecie.

 

bgk KAI

 

Polecamy