piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Odpust w Kalwarii Pakoskiej

U ojców franciszkanów w Kalwarii Pakoskiej odbył się 15 września doroczny odpust Podwyższenia Krzyża Świętego. W uroczystości uczestniczyli licznie bracia z Towarzystwa św. Wojciecha oraz pielgrzymi z różnych stron archidiecezji gnieźnieńskiej.

 

Uroczystej sumie odpustowej w intencji parafian i dobrodziejów przewodniczył i homilię wygłosił ks. kanonik Wiesław Pacak z Brodnicy. W Eucharystii uczestniczyli parafianie, pielgrzymi, przedstawiciele bractw i stowarzyszeń. Eucharystię koncelebrowali ojcowie posługujący w parafii. Po wspólnej modlitwie franciszkanie zaprosili uczestników na gorącą herbatę i domowe pączki.

 

Kalwaria Pakoska zwana także Kujawską Jerozolimą jest jedną z najstarszych i drugą co do wielkości po Kalwarii Zebrzydowskiej. Pochodzi z XVII wieku. Obejmuje świątynię i 25 kaplic w stylu barokowym, których budowa trwała 60 lat. Pierwszą Drogę Krzyżową odprawiono tu w 1628 roku pod przewodnictwem ks. Wojciecha Kęsickiego – inicjatora powstania kalwarii. Trzy lata później została ona rozbudowana przez przybyłych do Pakości franciszkanów. Na bazie starego zamczyska podarowanego zakonnikom wybudowano kościół i klasztor, które istnieją do dziś. Franciszkanie wznieśli także barokowy kościół Ukrzyżowania. Największa liczba pielgrzymów przybywa do Kalwarii Pakoskiej w każdy piątek wielkiego postu, a także w Triduum Paschalne. Uroczystości z licznym udziałem wiernych odbywają się także w święto Znalezienia Krzyża św. i w dniu Podwyższenia Krzyża.

 

Zachęcamy do obejrzenia filmu o Kalwarii Pakoskiej

 

 

Fot. J. Misterski

Polecamy