środa, 5 sierpnia 2020 r.

Prymas na inauguracji roku szkolnego (video)

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk po raz kolejny podkreślił konieczność obowiązkowej nauki religii w szkołach. „To należy do wykształcenia ogólnego i niech nam nikt nie wmawia, że to jest klerykalizacja społeczeństwa” – stwierdził.  

 

Metropolita gnieźnieński uczestniczył 2 września w inauguracji nowego roku szkolnego w gnieźnieńskiej Szkole Podstawowej nr 12. W krótkim słowie odniósł się do kwestii braku katechezy w ramowym programie nauczania i tym samym obniżania jej rangi. Jak stwierdził, Kościół katolicki jest istotną częścią historii naszej Ojczyzny, a katolicy stanową istotną część społeczeństwa. Byłoby rzeczą absolutnie niezrozumiałą, aby absolwent kończył szkołę i nie potrafił nic powiedzieć o Kościele katolickim i innych wyznaniach obecnych w Polsce.

 

„To należy do wykształcenia ogólnego i niech nam nikt nie wmawia, że to jest klerykalizacja społeczeństwa. My chcemy wychowywać ludzi wykształconych, a nie ignorantów. Do wiedzy ogólnej w naszej ojczyźnie należy również wiedza religijna. Tego wam życzę  i tego się uczcie niezależnie od tego, jaka propaganda będzie uprawiana przez takich czy innych polityków” – mówił Prymas.

 

Abp Kowalczyk zwrócił się także do ośmiorga 6-latów, którzy właśnie przyjęci zostali do klasy pierwszej. Dodał im otuchy przyznając, że sam zaczynał edukację w wieku 6 lat. „Nie bójcie się, ja też miałem 6 lat kiedy poszedłem do szkoły i wcale mi to nie zaszkodziło” – mówił Prymas. Życzył również uczniom, aby czas szkoły był dla nich czasem wzrastania nie tylko fizycznego i intelektualnego, ale także wzrastania w mądrości i szacunku dla drugiego człowieka.

 

Miejska inauguracja nowego roku szkolnego zgromadziła uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji, rodziców i przedstawicieli Magistratu z prezydentem Gniezna Jackiem Kowalskim, który życzył uczniom owocnej pracy, dobrych wyników w nauce, jak również zabawy, radości, budowania przyjaźni, tak aby szkolny czas był źródłem jak najlepszych wspomnień na całe życie.

bgk KAI
Fot. M. Zych

 

 

Polecamy