piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Prymas w Limanowej

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przewodniczył uroczystej Mszy św. na zakończenie tegorocznych uroczystości odpustowych w sanktuarium maryjnym Limanowej. Eucharystia sprawowana w niedzielę 22 września była również okazją do dziękczynienia za Bożą hojność oraz rolniczy trud i jego owoce.

 

W homilii abp Kowalczyk, nawiązując do czytanego w liturgii słowa Listu św. Pawła do Galatów, przestrzegał przed zwodniczą wygodą życia i uleganiem tym, którzy do niej zachęcają. „Jak łatwo ktoś może zachwiać naszą wiarą, podkopać fundament, na którym budowaliśmy nasze życie. Jak łatwo dzisiaj poddać w wątpliwość to, co do tej pory było wartością niepodważalną. Nie trzeba tutaj przywoływać konkretnych przykładów. Każdy z nas doskonale wyczuwa i wie, jak wiele takich sytuacji dostarcza nasza współczesna historia i codzienne życie. Tak łatwo nam dzisiaj w imię wygody, konsumpcjonizmu, braku wymagań, pójść za tymi, którzy pozornie niczego nie oczekują, rezygnują ze wszystkiego, co wymagające, pokazują tzw. łatwiejszą drogę, na której wszystko staje się prostsze, szybsze i wygodniejsze” – mówił Prymas.

 

Metropolita gnieźnieński wskazał również, że tak, jak za czasów św. Pawła jego przeciwnicy wysuwali sfabrykowane zarzuty, aby  podważyć jego autorytet, tak dziś podważa się i kwestionuje wszystkie autorytety, a później pustymi hasłami bez pokrycia proponuje się łatwą, niewymagającą drogę, na której zazwyczaj nie ma miejsca dla Boga, Ewangelii i Kościoła. „Przez stosunkowo łatwą manipulację pokazuje się, że Chrystus, że Kościół, to największe zagrożenie dla naszej wolności, dla tolerancji, dla życia według własnych zasad. Tylko, że my mieliśmy okazję wielokrotnie przekonać się w naszej historii, że ostatecznie to właśnie Bóg, to Kościół, stają po naszej stronie, szczególnie w sytuacjach trudnych, gdy ci, którzy mamili nas złudnym szczęściem, znikają równie szybko jak się pojawili, zazwyczaj zaraz po tym, gdy osiągną własną korzyść i zamierzony cel” – tłumaczył abp Kowalczyk. Prymas zwrócił się także do rolników, prosząc, by trwali w wierze i tradycji ojców. Słowami bł. Jana Pawła II wypowiedzianymi w 1997 roku w Krośnie przypomniał gospodarzom, że owa zakorzeniona w wierze tradycja wyraża najgłębszą prawdę o sensie i owocności ich pracy.

 

Tego samego dnia abp Kowlaczyk przewodniczył w Limanowej wspólnej modlitwie Romów pielgrzymujących do tamtejszego sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. W tym roku peregrynacja odbyła się po raz dwudziesty ósmy. Uczestniczyli w niej Romowie z różnych stron Polski.

 

Fot. ks. T. Gerlach CSMA

Polecamy