piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Radość dla Kościoła (video)

Na wielki wkład Jana Pawła II i Jana XXIII w budowanie pokoju na świecie wskazał Prymas Polski abp Józef Kowalczyk komentując ogłoszoną 30 września datę wspólnej kanonizacji papieży. „To wielka radość dla Kościoła i impuls dla obudzenie sumienia świata” – powiedział metropolita gnieźnieński. 

 

Abp Kowalczyk przyznał, że ogłoszona dziś przez papieża Franciszka data wspólnej kanonizacji bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII nie jest zaskoczeniem, niemniej budzi wielką radość, Kościół bowiem oficjalnie potwierdzi świętość dwóch wielkich papieży XX wieku. „Obaj byli wielkimi orędownikami pokoju i wnieśli istotny wkład w tworzenie nowej świadomości, że dialog jest drogą rozwiązywania problemów i konfliktów zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i państwowym. W kontekście tego, co dzieje się współcześnie w Syrii jest to moment, który powinien obudzić sumienie świata i przypomnieć, że nie przemocą, nie siłą i gwałtem, ale drogą dialogu powinniśmy rozwiązywać konfliktowe sytuacje” – podkreślił abp Kowalczyk.

 

Przyznał również, że data 27 kwietnia 2014 roku – Święto Miłosierdzia Bożego, ma symboliczne znaczenie, bł. Jan Paweł II bowiem, obok św. siostry Faustyny Kowalskiej, był wielkim orędownikiem Bożego Miłosierdzia. „Byłem świadkiem, gdy najpierw w czasie Soboru Watykańskiego II, a później już jako papież Jan Paweł II zatrudnił jednego ze swoich krakowskich profesorów, ks. prof. Ignacego Różyckiego, aby dokonał analizy teologicznej Dzienniczka, co zostało później zaprezentowane Kongregacji Nauki Wiary. Jan Paweł II ogłosił również Święto Miłosierdzia Bożego i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Cieszę się, że kanonizacja odbędzie się tego właśnie dnia” – przyznał Prymas Polski.

 

Metropolita Gnieźnieński po raz kolejny podkreślił również, że dla niego osobiście kanonizacja jest tylko oficjalnym potwierdzeniem tego, czego „miał szczęście doświadczyć żyjąc i pracując w bliskości Jana Pawła II”. Przyznał także, że intuicja podpowiada mu, że Jan Paweł II, dziś jeszcze błogosławiony, od 27 kwietnia przyszłego roku święty, będzie ważną postacią Światowych Dni Młodzieży 2016 roku w Polsce.

 

bgk KAI

Polecamy