środa, 29 stycznia 2020 r.

Strzelno: archidiecezjalne dożynki

Archidiecezja gnieźnieńska dziękowała 8 września za tegoroczne plony. Uroczystości dożynkowe odbyły się w zabytkowej bazylice pw. Świętej Trójcy pod przewodnictwem bp. seniora Bogdana Wojtusia i z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich i lokalnych, rolników i licznych wiernych.

 

W homilii emerytowany biskup pomocniczy gnieźnieński wielokrotnie zwracał uwagę na przywiązanie rolników do wiary i rodzimej tradycji. Przywołując postać i słowa Wincentego Witosa podkreślił, że dzięki polskim chłopom, którzy w najtrudniejszych czasach pozostali wierni swojej ziemi, religii i narodowości, możliwe było odbudowanie niepodległego państwa polskiego. „Ziemia zapewnia życie, ziemia zapewnia wolność. Bez ziemi łatwo zniewolić naród. Dziś są czasy inne niż były, ale i dziś niebezpieczeństw nie brakuje. Bądźcie mądrzy drodzy rolnicy i pozostańcie wierni swojej ziemi, religii i ojczystej kulturze. Nie patrzcie co wymyśla Zachód. My pielęgnujmy to, co nasze” – prosił bp Wojtuś.

 

Zachęcał również rolników, by nie zniechęcali się trudnościami i przeciwnościami, których przecież nie brakuje i aby wspólnie, zjednoczeni, walczyli o godny byt dla siebie i swoich rodzin. „Nie jest tak, że niewidzialna ręka wolnego runku wszystko rozwiąże. Potrzebna jest odpowiedzialna polityka podatkowa, ubezpieczenia, ochrona cen. Wy, drodzy rolnicy, musicie się jednoczyć. Głos jednego rolnika nic nie znaczy, ale jeśli się zjednoczycie, ten głos będzie mocny i słyszalny” – mówił bp Wojtuś.

 

W dziękczynnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, duchowni, poczty sztandarowe, mundurowi, młodzież, parafianie i delegacje rolników. Obecnych witał ks. kan. Otton Szymków, proboszcz strzeleńskiej parafii i duszpasterz rolników rejonu kujawskiego. Na początku Eucharystii delegacje rolników przyniosły do ołtarza żniwne wieńce, które zostały pobłogosławione przez bp. Wojtusia. Pod koniec Mszy św. biskup senior poświęcił także ziemię i ziarno na zasiew.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy