piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Szadłowice: wdzięczni Bogu i rolnikom

Dożynki Powiatu Inowrocławskiego i Gminy Gniewkowo odbyły się w niedzielę 1 września w Szadłowicach. Za Bożą hojność i rolniczy trud dziękowali duchowni, przedstawiciele władz, parafianie i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

 

Uroczystości dożynkowe rozpoczął tradycyjny korowód dożynkowy z wieńcami. W pochodzie za inowrocławską orkiestrą Kopalni Soli podążały poczty sztandarowe, delegacje z wieńcami, duchowni oraz uczestnicy dziękczynnych obchodów. Ich centralnym punktem była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego. W homilii gnieźnieński biskup pomocniczy przypomniał słowa bł. Jana Pawła II wygłoszone w 1997 roku w Krośnie, w których papież Polak dziękując rolnikom za trud uprawy roli apelował, by jak przodkowie czynili to z imieniem Boga na ustach.

 

„Pragnę oddać hołd miłości rolnika do ziemi. Ta miłość zawsze stanowiła mocny filar, na którym opierała się narodowa tożsamość. W chwilach wielkich zagrożeń, ta miłość i przywiązanie do ziemi okazywały się niezmiernie ważne w zmaganiu o przetrwanie. Dzisiaj w czasach wielkich przemian nie wolno o tym zapomnieć. Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika, tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju. Pozostańcie wierni tradycji waszych praojców, oni podnosząc wzrok znad ziemi, ogarniali nim horyzont, gdzie niebo łączy się z ziemią i do nieba zanosili modlitwę o urodzaj, o ziarno dla siewcy i ziarno dla chleba. Oni w Imię Boże rozpoczynali każdy dzień i każdą swoją pracę i z Bogiem kończyli swoje rolnicze dzieło. Pozostańcie wierni tej prastarej tradycji. Ona wyraża najgłębszą prawdę o sensie i owocności waszej pracy” – przypomniał słowa papieża bp Krzysztof Wętkowski.

 

Podczas Eucharystii gnieźnieński biskup pomocniczy poświęcił wieńce dożynkowe. Po Mszy św. odbyła się obrzędowa część dożynek oraz występy artystyczne.

 

Fot. K. Kwiatkowski

Polecamy