czwartek, 9 lipca 2020 r.

2014 - już historia

Rok 2014 przechodzi do historii. Cieszyliśmy się i dziękowaliśmy za kanonizację Jana Pawła II, a później pożegnaliśmy na urzędzie abp. Józefa Kowalczyka i powitaliśmy abp. Wojciecha Polaka. A poza tym…


W śniegu i mrozie 28 stycznia w pieszą pielgrzymkę na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII wyruszyli z Miłosławia Jolanta i Zbigniew Janczakowie. Do Rzymu dotarli cali, zdrowi i nieco szczuplejsi po blisko trzech miesiącach, pokonując ponad 2200 kilometrów. 27 kwietnia uczestniczyli wspólnie z tysiącami pielgrzymów w uroczystościach kanonizacyjnych papieży.


Siostry sercanki świętowały 16 lutego 80. rocznicę obecności i posługi w Słupcy. Do miasta przybyły w 1933 roku z misją służenia ludziom chorym, starym i ubogim. Na życie zarabiały wówczas m.in. haftując i robiąc swetry na drutach.


Rankiem 30 marca spłonął dach i wieże kościoła w Rogowie. Wnętrze świątyni ocalało, ale zostało zniszczone i zalane wodą. Dramat wspólnoty parafialnej pogłębiał dodatkowo fakt, że krótko przed pożarem zakończył się generalny remont kościoła, a zaciągnięty na ten cel kredyt parafia dopiero co spłaciła. Kolejny remont trwał dziewięć miesięcy. W grudniu w rogowskiej świątyni na powrót zaczęto sprawować Msze święte.


Archidiecezja gnieźnieńska wraz z całym Kościołem powszechnym cieszyła się i dziękowała 27 kwietnia za kanonizację papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. W kościołach i kaplicach trwano na modlitwie i przypominano nauczanie nowych świętych, w szczególności bliskiego wszystkim papieża z Polski.


W południe 17 maja ogłoszono papieską nominację dotychczasowego biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego Wojciecha Polaka na arcybiskupa metropolitę gnieźnieńskiego prymasa Polski. – Biskup jest po to, aby otwierać ludziom drzwi do Kościoła – mówił tuż po wyborze nowy prymas.


Diamentowy jubileusz kapłaństwa obchodziło 27 maja pięciu kapłanów z archidiecezji gnieźnieńskiej, dziękując za dar powołania i wytrwanie w służbie Bogu i Kościołowi. Cztery dni później, 31 maja, sześciu alumnów rozpoczęło kapłańską drogę przyjmując z rąk abp. Józefa Kowalczyka święcenia kapłańskie.


Z udziałem biskupów i licznych wiernych odbył się 7 czerwca ingres abp. Wojciecha Polaka do katedry gnieźnieńskiej. – Pragnę słuchać wszystkich. I pragnę też, by celem naszego wspólnego wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego, naszego posługiwania, naszego życia i działania w Kościele gnieźnieńskim, naszej wspólnej drogi, była realizacja misyjnego marzenia o dotarciu z Ewangelią do wszystkich” – mówił w homilii abp Polak. Wieczorem zaś spotkał się z młodzieżą modlącą się po raz osiemnasty na Polach Lednickich. 


Podczas dorocznych Dni Benedyktyńskich zorganizowanych w dniach 11-13 lipca ojcowie kapucyni zawierzyli Mogilno patronowi miasta św. Benedyktowi.


Prymas Polski abp Wojciech Polak konsekrował 10 sierpnia kościół pw. Nawiedzenia NMP i Wszystkich Świętych w Kierzkowie. 31 sierpnia uroczystość 40. rocznicy koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej przeżywała razem z licznymi pielgrzymami wspólnota parafialna w Kawnicach.


W Gnieźnie odbył 36. Zjazd Sekcji Patrystycznej działającej przy Komisji ds. Nauki Katolickiej KEP. W spotkaniu zorganizowanym w dniach 22-24 września uczestniczyło 60 patrologów i badaczy wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa.


Chór Prymasowski świętował 27 września setną rocznicę istnienia. Zespół uhonorowany został Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który przyznawany jest za wybitne zasługi na polu kultury.


Wspólnota parafialna w Wyszynach przeżywała 28 września uroczystą konsekrację świątyni parafialnej. Uroczystościom przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak.


Mieszkańcy Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej uczcili 19 października pamięć bł. ks. Jerzego Popiełuszki w 30. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. W Gnieźnie uroczystościom zorganizowanym w kościele pw. św. Wawrzyńca – jedynym w mieście posiadającym relikwie błogosławionego kapłana, przewodniczył abp Wojciech Polak.


Kościół Zmartwychwstania Pańskiego poświęcił 6 listopada na cmentarzu żnińskiej parafii pw. św. Floriana abp Wojciech Polak. Świątynia jest czwartym kościołem w mieście.


W Powidzu zainaugurowano 9 listopada Rok ks. infułata Kazimierza Dorszewskiego, wybitnego syna parafii, kapłana zasłużonego dla archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej.


Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej świętowała 29 listopada ćwierćwiecze istnienia. Pracownicy, wolontariusze i przyjaciele organizacji dziękowali za podarowane i otrzymane dobro, prosząc jednocześnie o łaski, wrażliwość serca i siłę potrzebną do dalszego angażowania się w służbę drugiemu człowiekowi.


Pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka zainaugurowano 30 listopada w katedrze gnieźnieńskie Rok Życia Konsekrowanego w archidiecezji gnieźnieńskiej. Uczestnikom liturgii towarzyszyła kopia cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która dwa dni wcześniej przybyła do gnieźnieńskiego klasztoru ojców franciszkanów.


W uroczystość Narodzenia Pańskiego abp Wojciech Polak poświęcił wyremontowany po pożarze kościół pw. św. Doroty w Rogowie.

 

Wybrała Bernadeta Kruszyk

Polecamy