czwartek, 2 lipca 2020 r.

Bp Wętkowski w niedzielę Świętej Rodziny

„Jeszcze niedawno mówiło się, że małżeństwa, które przeżyły z sobą dwadzieścia pięć, pięćdziesiąt lat dają szczególne świadectwo Chrystusowi. Dziś to świadectwo dają ci, którzy małżeństwo sakramentalne zawierają” – mówił bp Krzysztof Wętkowski w niedzielę Świętej Rodziny w Gnieźnie. 


Biskup pomocniczy gnieźnieński modlił się wspólnie z małżonkami, rodzinami i wiernymi w kościele pw. bł. Radzyma Gaudentego na gnieźnieńskich Winiarach. To jedna z największych parafii w Gnieźnie. W homilii zwrócił uwagę na niepokojące zmiany, jakie zaszły w ostatnim czasie w postrzeganiu małżeństwa i rodziny. Jak mówił, niegdyś szczególnym świadectwem było przeżycie w małżeństwie kilkudziesięciu lat. Dziś takim świadectwem, a dla niektórych heroizmem, jest zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego.


Gnieźnieński biskup pomocniczy prosił również uczestników liturgii o wytrwałą modlitwę za małżeństwa i rodziny, by w ich centrum zawsze był Chrystus, który je cementuje i umacnia, i który pomaga człowiekowi przezwyciężać samego siebie. Zachęcał także do pielęgnowania w małżeństwie i rodzinie wartości, które z wiary wypływają – wierności, odpowiedzialności i troski o życie od poczęcia do naturalnej śmierci oraz do wychowywania w klimacie tych wartości młodego pokolenia. „Dziś wiele środowisk, wielu poważnych ludzi dyskutuje o tym, kto i w jakim stopniu powinien dzieci wychowywać. Jest taka tendencja, aby rodzice mieli w tym procesie coraz mniejszy udział. Mówi się i przekonuje, że to nie oni są odpowiedzialni za wychowanie swoich dzieci. To kłamstwo. O wychowaniu decydują rodzice. Warto o tym pamiętać i być bardziej uważnym” – przestrzegał bp Wętkowski.


Na koniec prosił małżonków, by w trudzie codziennego małżeńskiego życia pamiętali o wskazaniach św. Pawła Apostoła. Nawiązując do Bożego Narodzenia podkreślił, że Bóg narodził się jako człowiek także po to, abyśmy my stawali się podobni do Niego. Jak to czynić? – pytał. „Poprzez miłość i przebaczenie. Niech one będą zawsze obecne w życiu małżeńskim i rodzinnym” – życzył na koniec. W czasie Mszy św. małżonkowie odnowili ślubne przyrzeczenia. W intencji małżeństw i rodzin modlono się także podczas modlitwy powszechnej.


BK KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy