sobota, 11 lipca 2020 r.

Czas kolęd (aktualizacja)

W naszych domach i kościołach rozbrzmiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Śpiewają poważne chóry i dziecięce chórki, zespoły młodzieżowe i wokaliści, a wraz nimi nucą wszyscy. Było tak m.in. w Trzemesznie, Golinie, Graboszewie, w kościele św. Józefa w Inowrocławiu, w Markowicach i w gnieźnieńskiej farze.


W drugi dzień świąt tradycyjny bożonarodzeniowy koncert odbył się w parafii farnej w Gnieźnie. Jak co roku wystąpił działający przy parafii Chór im. św. Ojca Pio pod dyrekcją Andrzeja Jorasa. Oprócz dobrze znanych kolęd zespół wykonał utwory wcześniej nieprezentowane m.in.: „Pastuszkowie, bracia mili”, „Syna swego Bóg zesłał” czy „Bracia patrzcie jeno” oraz trzy utwory klasyczne w nieco mocniejszym brzmieniu. Wieczór uświetnił występ Macieja Krystkowiaka, finalisty konkursu Must Be The Music. Całość prowadził ks. Piotr Halczuk, który na koniec zaprosił wszystkich na przyszłoroczny 25. jubileuszowy koncert kolęd.


Kolędowano też w Markowicach. W niedzielę Świętej Rodziny u Pani Kujaw kolędy i pastorałki w stylu popowo-gospelowym zaśpiewał bydgoski zespół Quadrans.


W kościele pw. św. Józefa w Inowrocławiu, gdzie niedawno zakończył się kolejny etap remontu – położono nową posadzkę, wystąpił w uroczystość Świętej Rodziny zespół „Awangarda” ze Studia Piosenki KCK pod kierunkiem Katarzyny Ignaczak i Kingi Rogóż. Kolędy wspólnie z młodymi wykonawcami śpiewali wszyscy obecni.


W trzemeszeńskiej bazylice w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia koncertowały parafialne zespoły muzyczne The KING oraz Aniołki. Licznie zgromadzeni parafianie mogli wysłuchać polskich kolęd w niecodziennych aranżacjach. Wspólne kolędowanie uświetnił występ parafialnej wspólnoty młodzieży, która wystawiła krótką inscenizację pt. Brama do nieba. Koncert był również okazją do promocji płyty z kolędami i pastorałkami, którą trzemeszeńskie zespoły nagrały jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.


W pierwszą sobotę nowego roku u Matki Bożej Szkaplerznej młodzież z Dekanalnego Duszpasterstwa Młodzieży przygotowała koncert kolęd dla całej wspólnoty parafialnej. Było profesjonalnie…


W kościele pw. św. Małgorzaty w Graboszewie 4 stycznia koncertował Piotr Kuźniak z zespołu „Trubadurzy”. Wspólnie z nim kolędowali miejscowi parafianie oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.


W Płonkowie z kolei w pierwszą niedzielę nowego roku dzieci z Mierogoniewic wystawiły jasełka. Recytowały fragmenty Pisma Świętego, przeplatając je śpiewaniem najpiękniejszych polskich kolęd. W podzięce otrzymały od proboszcza parafii słodkie upominki.


BK
Fot.
Gniezno A. Zawadzka
Markowice M. Eich
Inowrocław ks. R. Orchowicz
Trzemeszno ks. P. Kotowski

 

Polecamy